
Mazurek powiedział we wtorek podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce, że BDO to ważny projekt, który pozwoli uporządkować gospodarkę odpadową w Polsce i dostarczy informacji o przemieszczaniu się śmieci.
"Przechodzimy od Polski papierowej do Polski cyfrowej w gospodarce odpadami. Dzięki temu łatwiej będzie nam osiągać poziomy recyklingu i dążyć do gospodarki w obiegu zamkniętym” – podkreślił wiceminister. Przedstawiciel MŚ zwrócił uwagę, że w tworzenie bazy włączeni zostali przedsiębiorcy. „Ważne jest to, by wszyscy którzy będą z niej korzystać mogli ją tworzyć, mogli zobaczyć jak ona działa. Pierwsze testy już się odbyły i nie wykazały one poważniejszych błędów” – zapewnił.
Mazurek poinformował, że pierwsze bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców z BDO rozpoczną się już podczas rozpoczynających się w środę targów Pol-Eco System w Poznaniu. „Będą to szkolenia i warsztaty. Mamy już zgłoszonych 800 aplikacji od przedsiębiorców” – wyjaśnił.
Bezpłatne szkolenia odbywać się będą ponadto we wszystkich 16 województwach – dodał.
"Baza jest intuicyjna, by w prosty sposób można było ją obsługiwać. Nie ma zagrożenia, by od stycznia 2020 roku moduły sprawozdawczości i ewidencyjny nie zadziałały. Apeluję do przedsiębiorców, by się do BDO rejestrowali” – dodał wiceminister.
Mazurek wyjaśnił, że przedsiębiorcy, którzy mają wątpliwości, czy trzeba się zarejestrować w bazie, powinni odwiedzić stronę: bdo.mos.gov.pl.
Po 1 stycznia 2020 r. wszyscy zajmujący się gospodarką odpadową będą musieli znaleźć się w bazie, inaczej nie będą mogli wystawiać dokumentów, przyjmować odpadów. Baza ma obsługiwać dziennie nawet kilkaset tysięcy użytkowników. Serwerom ma towarzyszyć chmura, z której będzie można pobierać odpowiednie informacje. (PAP)
autor: Michał Boroń
mick/ amac/