MSZ: służba konsularna jest w kontakcie z miejscowymi władzami po wypadku polskiego autokaru w Niemczech

2019-11-09 12:47 aktualizacja: 2019-11-09, 13:32
Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Fot.  PAP/Leszek Szymański
Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Fot. PAP/Leszek Szymański
Służba konsularna RP jest w kontakcie z miejscowymi władzami po wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę w Niemczech - zapewniła w sobotę rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. Wśród poszkodowanych są polscy obywatele, ich liczba i stan zdrowia są ustalane - dodała.

"Potwierdzam, że miał miejsce wypadek autokaru na autostradzie w kierunku Hamburga. Wśród poszkodowanych są obywatele polscy, ich liczba i stan zdrowia są w trakcie ustalania" - powiedziała PAP rzeczniczka MSZ.

Jak dodała, przepisy dotyczące danych osobowych w Niemczech są bardzo restrykcyjne; ustalenie tych danych zajmuje więcej czasu.

"Zapewniam, że służba konsularna jest w kontakcie z miejscowymi władzami. Ustalamy wszystkie informacje, by móc je przekazać w chwili, gdy będą one rzeczywiście potwierdzone" - powiedziała.

Do wypadku doszło w sobotę rano na autostradzie A1 na północny wschód od Hamburga, między miejscowościami Stapelfeld i Barsbuettel. Policja nie informuje na razie o szczegółach dotyczących stanu zdrowia poszkodowanych podróżnych. Strażacy pracujący na miejscu mówili jednak, że wszyscy pasażerowie byli przytomni. Ci, którzy zostali ciężej ranni zostali przewiezieni do okolicznych szpitali. Innym pierwszej pomocy udzielali m.in. kierowcy zatrzymujących się aut.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że pełny autokar jadący w stronę Hamburga o godz. 5.35 rano zaczął zjeżdżać ze swojego pasa w prawo. Uderzył w barierkę i przewrócił się na bok. Barierka została zniszczona na odcinku około 250 metrów. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mok/