MSWiA: Marsz Niepodległości zabezpieczały m.in. służby specjalne

2019-11-11 20:08 aktualizacja: 2019-11-11, 20:13
Warszawa, 11.11.2019. Uczestnicy Marszu Niepodległości. Fot. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 11.11.2019. Uczestnicy Marszu Niepodległości. Fot. PAP/Paweł Supernak
Zabezpieczeniem Marszu Niepodległości zajmowały się służby podległe MSWiA wspólnie ze służbami specjalnymi, przede wszystkim ABW - poinformowało w poniedziałek wieczorem MSWiA. Jak dodano, w KSP działał specjalny sztab odpowiedzialny za koordynację ich działań.

Marsz Niepodległości przeszedł stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Według szacunków organizatorów wzięło w nim udział 150 tys. uczestników, z kolei zgodnie z obliczeniami ratusza było to 47 tys. osób. Manifestacja przebiegła spokojnie; nie odnotowano poważnych incydentów.

Demonstrujący przeszli Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym aż na błonia przy Stadionie Narodowym, gdzie do godz. 19 trwały występy artystyczne.

Resort spraw wewnętrznych i administracji podkreślił w komunikacie, że zabezpieczeniem zgromadzenia zajmowały się służby podległe MSWiA wspólnie ze służbami specjalnymi. "Do chwili obecnej nie odnotowano poważniejszych zakłóceń porządku publicznego. Według informacji przekazanych przez służby marsz przebiegał spokojnie" – poinformował cytowany w komunikacie szef resortu minister Mariusz Kamiński.

"Szef MSWiA podkreślił bardzo dobrą współpracę Policji i służb specjalnych, przede wszystkim Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W Komendzie Stołecznej Policji działał specjalny sztab operacji pod nadzorem KGP, który koordynował działania funkcjonariuszy" - czytamy.

Resort przypomniał też, że na trasie Marszu Niepodległości zostało rozwiązane zgromadzenie spontaniczne na rondzie de Gaulle'a. Jak poinformowała Policja, funkcjonariusze wielokrotnie zwracali się do organizatora zgromadzenia o opuszczenie ronda. Na miejscu działał m.in. zespół antykonfliktowy - podano.

Chodzi o próbę blokady trasy przemarszu przez Obywateli RP. Ok. godz. 15 na rondzie wokół palmy zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które trzymały ok. siedmiometrowy transparent z napisem "Konstytucja". Część osób trzymała też mniejsze transparenty z napisami "Mamy prawo tutaj stać". Wśród demonstrujących była m.in. Wanda Nowicka z partii Wiosna, Paweł Kasprzak z Obywateli RP i posłanka-elekt Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!).

X "Marsz Niepodległości" organizowany był pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!" pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Jego organizatorzy podkreślali, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką. (PAP)

sno/ robs/