Jakie prezenty kupują Polacy najchętniej?

2019-12-12 14:55 aktualizacja: 2019-12-13, 11:36
Prezenty pod choinką. Fot. PAP/Michał Walczak
Prezenty pod choinką. Fot. PAP/Michał Walczak
Swoim bliskim najczęściej kupujemy perfumy, sami najbardziej chcielibyśmy dostać gadżety elektroniczne, a znienawidzonym przez Polaków prezentem są... skarpetki. Tak wynika z raportu, opublikowanego przez jedną z firm zajmującą się sprzedażą w sieci.

Portal Allegro już po raz czwarty zapytał Polaków o to, kiedy, gdzie i jakie prezenty kupują przed Bożym Narodzeniem. W badaniu wzięło udział 1330 internautów.

W tym roku przeciętny Polak zamierza obdarować prezentami 4-5 osób. To więcej niż w roku ubiegłym, gdy najczęściej obdarowaliśmy trzy osoby.

Co wybierzemy na świąteczne podarunki? Według raportu Polacy najczęściej kupią swoim bliskim perfumy (33 proc. badanych), a także słodycze i ubrania. Co siódmy badany podaruje coś z elektroniki. Jeszcze mniej osób da pod choinkę pieniądze, alkohol i książki.

A co Polacy chcą dostać w prezencie? Badanie wskazuje, że najbardziej pożądane są gadżety elektroniczne i przedmioty związane z hobby. Mile widziane są także perfumy. Słodycze, które kupić zamierza 33 proc. badanych, dostać chce dwa razy mniej osób. Coraz mniej osób pragnie, by pod choinkę trafiły dodatki modowe i książki.

Ale w 2019 roku na liście niechcianych prezentów królują  skarpetki. Nie chcemy też drobnych przedmiotów wyposażenia wnętrz oraz kosmetyków do kąpieli.

Najmilej wspominane prezenty to z kolei: konsola do gier, smartfon, laptop oraz tablet. Lubimy też, gdy podarunkiem jest zaproszenie na wyjazd w góry czy do SPA. Kilka osób wskazywało też, że najlepszym prezentem była informacja, że zostaną rodzicami.

Raport wskazuje też, że w tym roku musimy trzymać w tajemnicy to, co chcemy podarować bliskim. Aż 62 proc. badanych chce bowiem, by prezent był niespodzianką. Ta sprawa jest ważna szczególnie dla kobiet.

Z badania wynika też, że najtrudniej jest kupić odpowiedni prezent żonie, teściowej oraz dziewczynie. Czy to oznacza, że panie są bardziej wymagające?

Jeśli chodzi o budżet, w tym roku na prezenty przeznaczymy średnio 482 zł, o 31 zł więcej niż rok temu. Prezent dla jednej osoby będzie nas kosztował najczęściej 100-150 zł, czyli mniej niż rok temu. Wynika to stąd, że Polacy planują obdarować więcej osób - nie trzy, a cztery lub pięć.

Polacy wybierają zakupy w sieci, bo chcą zaoszczędzić czas, mieć możliwość porównania produktów, liczą też na bardziej atrakcyjne ceny, ujawnia raport. (PAP Life)

dki/ gra/