XXVI Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - od 8 lutego w Łodzi

2020-01-14 17:57 aktualizacja: 2020-01-14, 18:39
Siedziba Teatru Powszechnego w Łodzi. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Siedziba Teatru Powszechnego w Łodzi. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpocznie się w Łodzi 8 lutego. Tematem tegorocznych wydarzeń teatralnych, wystaw oraz dyskusji będzie - "Teatr".

Organizowany przez Teatr Powszechny festiwal odbywa się w Łodzi od 1994 roku. To jedno z najstarszych tego typu wydarzeń teatralnych w kraju, jak co roku otworzy kalendarz tegorocznych festiwali w Polsce.

Tematem tegorocznej edycji jest "Teatr".

"Co to znaczy +Teatr+? To tak oczywiste, że przestaliśmy się nad tym zastanawiać.

Z jednej strony – metafizyczna i zagadkowa przestrzeń, z drugiej - instytucja. Dwa światy. Mogłoby się wydawać - wymiary nie do pogodzenia. Teatrem może być wszystko, zatem +Teatr+ traci poczucie odpowiedzialności za to, czym jest i czym może być" - mówi dyrektor artystyczna festiwalu i szefowa Powszechnego Ewa Pilawska.

Według niej, teatr zawsze był fikcją. "Ale czy fikcja nie bywa oszustwem? Czy teatr nie stał się swoim największym wrogiem? - pyta i dodaje, że zaprasza na ten temat do rozmowy.

Jak poinformowała Justyna Tomczak z Powszechnego, festiwal odbędzie się w lutym i marcu. W tym czasie widzowie będą mogli obejrzeć jedenaście tytułów, także najnowsze premiery. W programie jest też wystawa przygotowana przez Ewę Bloom-Kwiatkowską z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a w przestrzeni miasta - instalacja artystyczna, która co roku interpretuje temat wydarzenia. Zaplanowano dyskusje i spotkania z twórcami, a także koncert alternatywnej grupy TRYP, tworzącej muzykę z pogranicza rocka, punka, industrialu i electro.

Teatr Powszechny w Łodzi 7 marca na Małej Scenie pokaże premierę "Jednorożca" w reż. Adama Orzechowskiego. Tomczak przypomina, że autor sztuki Paco Bezerra to jeden z najbardziej uznanych współczesnych autorów hiszpańskiej sceny teatralnej. "Jednorożec" to historia chłopca, który pada ofiarą przemocy.

Sprzedaż biletów na festiwal, który potrwa od 8 lutego do 21 marca, rozpocznie się w czwartek 16 stycznia o godz. 13 – równocześnie online, w biletomacie w Galerii Łódzkiej oraz w kasie teatru przy Legionów 21.

XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi. Jednym z patronów medialnych jest PAP.

(PAP)

autor: Jacek Walczak

TEMATY: