O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmarł Zbigniew Rau, były wiceszef MSWiA

Zmarł Zbigniew Rau – policjant, nauczyciel akademicki, współzałożyciel Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wiceszef MSWiA w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. O śmierci Raua poinformował jego asystent Michał Laskowski-Szofer.

Zbigniew Rau. Fot. PAP/Tomasz Paczos
Zbigniew Rau. Fot. PAP/Tomasz Paczos

Zbigniew Rau zmarł po nagłej chorobie w wieku 45 lat w nowotomyskim szpitalu. Był jednym z twórców Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego – instytucji, która ma na celu łączenie ludzi świata nauki, sędziowskiego i prokuratorskiego, policji i i innych służb w pracach nad bezpieczeństwem wewnętrznym.

W 1997 r. ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. w 1999 r. uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Służbę w policji łączył z pracą naukową. W 2001 r. uzyskał na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku stopień doktora nauk prawnych broniąc pracy o przestępczości zorganizowana i jej zwalczaniu. Występował jako ekspert w tej dziedzinie.

Był pełnomocnikiem komendanta wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. zarządzania jakością.

18 maja 2007 r. został wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, gdzie nadzorował działalność Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Jako wiceszef resortu spraw wewnętrznych promował stosowanie nowych technologii w zwalczaniu przestępczości - np. programów komputerowych do zwalczania cyberterroryzmu, wykrywania zagrożeń na lotniskach, identyfikacji biometrycznej osób.

Był współautorem nowelizacji ustawy o świadku koronnym, a także serii badań dotyczących tej instytucji prawa.

Pogrzeb odbędzie się 21 stycznia w Poznaniu.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ godl/
 

Tematy

Zobacz także

  • Fot. X/@TomaszSiemoniak
    Fot. X/@TomaszSiemoniak

    Areszt wobec Polaka zatrzymanego przez ABW. Miał dokumentować wojskowe transporty

  • Poradnik bezpieczeństwa Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Poradnik bezpieczeństwa Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Poradniki bezpieczeństwa w druku. Wiadomo, do kogo trafią najpierw

  • Przejście graniczne w Bobrownikach. Fot. PAP/Artur Reszko
    Przejście graniczne w Bobrownikach. Fot. PAP/Artur Reszko

    Dwa drogowe przejścia graniczne z Białorusią wznowią działanie w poniedziałek

  • Roman Polko Fot. PAP/Leszek Szymański
    Roman Polko Fot. PAP/Leszek Szymański

    „Wojsko doskonale wie, że tego nie udźwignie”. Gen. Polko: szkolenia ludności to kompetencje MSWiA

Serwisy ogólnodostępne PAP