Gowin: aby przekonać Polaków do inwestycji w naukę, trzeba pokazywać, na czym polegają odkrycia

2020-02-28 18:02 aktualizacja: 2020-02-28, 18:49
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas uroczystej gali Popularyzatora Nauki w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas uroczystej gali Popularyzatora Nauki w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Żeby przekonać Polaków, że warto inwestować w rozwój nauki - trzeba pokazywać, na czym polegają odkrycia naukowe - mówił w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Warszawie na rozstrzygnięciu konkursu Popularyzator Nauki 2019.

Wyniki 15. edycji konkursu zostały ogłoszone w piątek w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz.

W konkursie nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które nie ustają w rzetelnym i ciekawym opowiadaniu o nauce. Organizowany jest co roku przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Żeby przekonać Polaków, że warto inwestować w rozwój nauki - inwestować, bo to się przekłada na rozwój gospodarczy, ale przede wszystkim inwestować dlatego, że to się przekłada na rozwój intelektualny i duchowy naszego społeczeństwa, to trzeba pokazywać na czym polegają odkrycia naukowe, na czym polegają pożytki, także te niewymierne, te duchowe z badań naukowych" - podkreślił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"I to jest wielka rola i wielka zasługa państwa" - zwrócił się szef resortu nauki do laureatów i finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2019.

"Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim wam (...), którzy angażują się w dzieło popularyzacji nauki. Będziemy w ministerstwie inicjować kolejne przedsięwzięcia, do których będziemy was potrzebować" - podkreślił. Gowin dodał, że jednym z trzech filarów strategii rozwoju nauki jest społeczna odpowiedzialność nauki. W jej ramach finansowane są różne popularyzatorskie inicjatywy.

"To jest dla nas wielki zaszczyt, że jesteśmy w stanie w jakiś sposób wyróżnić wszystkich państwa obecnych tutaj na sali (...). To jest 15 edycja (konkursu - PAP). Jest to pewna okrągła liczba - myślę, że pokazuje, że ciągłość jest zachowana i PAP stara się od wielu wielu lat wspierać naukę jako taką w Polsce" - mówił prezes PAP Wojciech Surmacz.

Z kolei przewodniczący kapituły konkursu, prof. Michał Kleiber, zaznaczył, że co roku wybór laureatów jest coraz trudniejszy, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. "To oznacza, że popularyzacja nauki staje się coraz powszechniejsza, coraz więcej osób, zespołów i instytucji jest zaangażowanych w tę działalność, ma z tego satysfakcję, co w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważne" - dodał prof. Kleiber. W jego ocenie bez szerokiego, społecznego rozumienia nauki i jej osiągnięć nie da się rywalizować w dynamicznie rozwijającym się świecie.
 
"Poziom popularyzacji jest zasadniczo lepszy niż był przed laty" - podkreślił przewodniczący kapituły. Dodał, że jest to spowodowane wzorcami, które docierają do Polski z zewnątrz, jak również większą dojrzałością środowiska naukowego i dziennikarskiego.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/