W Hongkongu znów starcia policji z antyrządowymi demonstrantami

2020-02-29 20:13 aktualizacja: 2020-02-29, 20:25
Protesty w Hongkongu. Fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE
Protesty w Hongkongu. Fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE
Hongkońska policja użyła w sobotę gazu łzawiącego, by rozpędzić setki ubranych na czarno antyrządowych demonstrantów. Niektórzy z nich uzbrojeni byli w koktajle Mołotowa. Protest miał przypomnieć o brutalnej interwencji policji sprzed sześciu miesięcy.

Według agencji Reutera w sobotę jeden z policjantów wyciągnął pistolet, gdy protestujący rzucali w niego plastikowymi butelkami i parasolkami, ale nie oddał strzału.

Setki demonstrantów zgromadziły się w okolicy stacji metra Prince Edward, na którą w nocy z 31 sierpnia na 1 września 2019 roku wkroczył specjalny oddział taktyczny hongkońskiej policji. Funkcjonariusze bili tam ludzi pałkami i traktowali ich gazem łzawiącym. W czasie interwencji wyprosili ze stacji dziennikarzy i sanitariuszy.

Zajścia z 31 sierpnia stały się jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w toku trwających od lipca antyrządowych demonstracji. Niektórzy sympatycy ruchu protestu nie uwierzyli w wielokrotne zapewnienia władz, że na stacji nikt nie zginął.

Demonstracje zaczęły się od sprzeciwu wobec planów nowelizacji prawa ekstradycyjnego, ale z czasem przerodziły się w większy ruch protestu przeciwko administracji Hongkongu i rosnącej kontroli Pekinu nad tym terytorium. Demonstranci domagają się m.in. demokratycznych wyborów władz Hongkongu.

Epidemia koronawirusa w Chinach kontynentalnych i przypadki zakażeń odnotowane w Hongkongu sprawiły, że przez ostatnie kilka tygodni w regionie nie dochodziło do starć. Wcześniej przez wiele miesięcy protesty odbywały się niemal codziennie; policja regularnie używała gazu łzawiącego, gumowych kul i armatek wodnych, a radykalni protestujący - koktajli Mołotowa i fragmentów płytek chodnikowych.

Napięcia zaostrzyły się po aresztowaniu w piątek trzech wpływowych działaczy demokratycznych, w tym założyciela krytycznego wobec władz dziennika i dwóch byłych posłów hongkońskiego parlamentu. Zostali oni oskarżeni o udział w nielegalnym zgromadzeniu w związku z protestem z 31 sierpnia. Wszystkich trzech zwolniono za kaucją, a rozprawę zaplanowano na maj.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

TEMATY: