Uczniowie nagrodzeni w konkursie na recenzje filmu "Legiony"; nagrodę odbiorą w Belwederze

2020-03-01 11:35 aktualizacja: 2020-03-01, 16:46
Plan filmu "Legiony". Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Plan filmu "Legiony". Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostali nagrodzeni w konkursie na recenzje filmu "Legiony". Stypendia i nagrody m.in. od Kancelarii Prezydenta mają im zostać wręczone w Belwederze. Producenci filmu są zaskoczeni wysokim poziomem nadesłanych prac.

Konkurs na recenzje filmu "Legiony" został rozstrzygnięty w sobotę. Wzięło w nim udział ok. 100 osób ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 60 prac nadesłanych zostało z techników i liceów, a ok. 40 ze szkół podstawowych. Zwycięzcy otrzymają roczne stypendia: 300 zł dla ucznia szkoły podstawowej, a 500 zł dla ucznia ponadpodstawowej. Drugie i trzecie miejsca premiowane były nagrodami jednorazowymi w wysokości kolejno 500 i 300 zł, a wyróżnieni dostaną filmy dvd i cd ze ścieżkami dźwiękowymi. Z kolei Kancelaria Prezydenta RP ufundowała biało-czerwone flagi i nagrody rzeczowe.

Współscenarzysta i producent filmu Maciej Pawlicki w rozmowie z PAP ocenił, że poziom nadesłanych prac był wysoki. "Film został bardzo dobrze odebrany, zwłaszcza przez ludzi bardzo młodych, nastolatków" - powiedział i dodał, że potwierdza to opinie, które były dotąd wyrażane w internecie. "Z jednej strony mieliśmy narzekających część dorosłych czy część historyków, że w filmie za dużo jest wątków miłosnych, a za mało szczegółów historycznych, a z drugiej strony mieliśmy wpisy młodych ludzi, którzy pisali: +dopiero zrozumiałem, co to jest patriotyzm+" - dodał.

"W recenzjach dominowało zaskoczenie. Część młodych ludzi pisało, że szli na ten film niechętnie, bo zostali namówieni lub poszli na niego z klasą, a filmy historyczne kojarzą im się z nudą, a po tym filmie zrozumieli o co chodziło" - podkreślił.

Pawlicki powiedział również, że nagrody mają zostać wręczone w Belwederze.

Film "Legiony" wszedł do kin 20 września ub.r. Opowiada o pokoleniu lat 1914-1916, które wywalczyło Polsce niepodległość. Widowisko historyczne, "ukazuje młodych ludzi, bez wahania rzucających się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia". "Uniwersalna opowieść o wchodzeniu w dorosłość w trudnych czasach i dojrzewaniu do wspólnoty. Wielka historia jest tu tylko tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story. Uwikłani w nią są: dezerter z carskiego wojska – Józek, agentka wywiadu Pierwszej Brygady, członkini Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego – Ola oraz jej narzeczony, ułan i członek Drużyn Strzeleckich – Tadek" – czytamy w opisie dystrybutora.

Producentami filmu są Maciej Pawlicki i Adam Borowski. Autorami scenariusza Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic i Maciej Pawlicki. Głównym autorem zdjęć jest Jarosław Szoda ("Misja Afganistan", "Handlarz cudów"), a sekwencji szarży pod Rokitną – Arkadiusz Tomiak ("Człowiek z magicznym pudełkiem", "Karbala", "Obława").

***

Zwycięzcy konkursu:

W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajął Antoni Antoszek z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie (nagroda to roczne stypendium w wysokości 500 zł.) Miejsce drugie zajął Mateusz Sacha, III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, a miejsce trzecie Anna Masłoń, II LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie

W Kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Oliwia Kamińska ze Szkoła Podstawowa nr 71 we Wrocławiu (nagrodą jest roczne stypendium w wysokości 300 zł miesięcznie), a miejsce drugie zajęła Anna Marosz ze Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Wyszyńskiego w Nakle nad Notecią.

Nagrody specjalna za najlepsze wideorecenzję otrzymują Sebastian Radzimiński i Karol Kostkowicz.

Wyróżnienia otrzymują: Amelia Błażusiak, Zofia Midor, Rafał Graban, Oliver Spinek, Patrycja Maj, Maja Kraskowska, Barbara Ostrowska, Jan Samuel.

Przyznano także nagrody dla szkół, które nadesłały największą ilość prac. Otrzymają je: I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich z Bystrzycy Kłodzkiej i Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego, w Pionkiach. (PAP)

gb/ krap/

TEMATY: