W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym można zobaczyć samicę ursona

2020-03-09 19:47 aktualizacja: 2020-03-09, 19:52
Nowe zwierzę, urson o imieniu Zola, w gdańskim ogrodzie zoologicznym. Fot.  PAP/Adam Warżawa
Nowe zwierzę, urson o imieniu Zola, w gdańskim ogrodzie zoologicznym. Fot. PAP/Adam Warżawa
W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym można już podziwiać 11-miesięczną samicę ursona o imieniu Zola - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka ogrodu Adrianna Witczak-Bielawska. Gryzoń mierzy 68 cm i waży niecałe 3 kg. Na co dzień opiekuje się nim pielęgniarka sekcji zwierząt drapieżnych działu hodowlanego Teresa Michalewicz.

Zola zamieszkała na wybiegu, na którym wcześniej żyły szopy pracze.

"Wybieg został powiększony i wyrównany. Są tam drzewa iglaste. Od strony zwiedzających wybudowano domek z witryną widokową, która pozwala na obserwację zwierzęcia. Do pomieszczenia doprowadzono wodę i prąd, aby umożliwić oświetlenie i ogrzanie budynku" - przekazała PAP Adrianna Witczak-Bielawska.

Zola żywi się głównie gałązkami drzew iglastych, buczyną, a także owocami i warzywami.

"Jeśli chodzi o jadłospis, Zola nie jest wybredna. Odżywia się zdrowo. Lubi bukiet warzyw i owoce. Jej największym przysmakiem jest jarmuż" - powiedziała Adrianna Witczak-Bielawska.

Zwierzę prowadzi nocny tryb życia. Za dnia samica odpoczywa w swoim domku, dopiero wieczorem wychodzi na zewnątrz.

Do Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku-Oliwie Zola przyjechała 7 listopada 2019 roku z niemieckiego ZOO Schwerin. Przez cztery miesiące objęta była kwarantanną i oczekiwała na zakończenie remontu nowego wybiegu. W tym czasie mieszkała w ocieplonym zapleczu i poznawała swoją nową opiekunkę.

"Podczas kwarantanny zwierzęta dostosowują się do nowych warunków. Sprawdzamy wówczas czy są zdrowie, czy nic im nie dolega w związku z przeniesieniem. To standardowe procedury, które zachowujemy przy każdym nowym osobniku" - wyjaśniła Witczak-Bielawska.

Ursony to gryzonie występujące w Ameryce Północnej. W przeciwieństwie do spokrewnionych z nimi jeżozwierzy są gatunkiem typowo nadrzewnym. Ich ciało pokryte jest częściowo kolcami, które stanowią ochronę przed potencjalnymi drapieżnikami. Jeżeli urson czuje się zagrożony stroszy je, by wydać się większy i groźniejszy. Dodatkową obroną jest również nieprzyjemna woń spod ogona.

Powstałe w 1954 roku ZOO w Gdańsku-Oliwie zajmuje ok. 125 hektarów na zalesionym terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W ogrodzie żyje około tysiąc zwierząt będących przedstawicielami ponad 160 różnych gatunków. Gdańskie ZOO jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w regionie. Placówkę odwiedza rocznie kilkaset tysięcy osób. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ mark/