We wrocławskim zoo urodził się samiec takina złotego

2020-04-15 08:21 aktualizacja: 2020-04-15, 08:21
Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Samiec takina złotego, gatunku hodowanego jedynie w 13 ogrodach zoologicznych na świecie, urodził się we wrocławskim zoo. To drugi urodzony w Polsce takin złoty; w zeszłym roku przyszła na świat, również we wrocławskim zoo, samica.

Samiec takina złotego urodził się 1 kwietnia, ale wrocławski ogród zoologiczny poinformował o tym we wtorek. "Takin złoty to niezwykle rzadki gatunek, nawet w ogrodach zoologicznych. Jego hodowlę prowadzi zaledwie 13 ogrodów zoologicznych na całym świecie" - wyjaśniła rzeczniczka wrocławskiego zoo Joanna Kij.

We wrocławski zoo stado takinów, składające się wówczas z czterech osobników, założono w 2017 r., a w marcu ubiegłego roku urodził się pierwszy przedstawiciel tego gatunku. Była to samica. Tym razem na świat przyszedł samiec. Rzeczniczka podkreśliła, że to ogromny sukces hodowlany wrocławskiego zoo. "W ostatnim roku przyszło na świat zaledwie 10 młodych tego gatunku na całym świecie, w tym w Tokio, Berlinie, Libercu i Dreźnie. Na swoje maluchy czeka m.in. San Diego" - dodała.

Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo, wyjaśnił, że dla ogrodów zoologicznych priorytetem jest program hodowli zachowawczej. "Na całym świecie prowadzonych jest ich około 900. Wszystkie są koordynowane przez stowarzyszenia regionalne, a ich celem jest nie tylko stworzenie bezpiecznej liczebnie populacji gatunków zagrożonych i utrzymanie ich w doskonałej kondycji genetycznej i psycho-fizycznej, ale również jak najlepsze poznanie gatunków, mało znanych oraz dzielenie się uzyskaną wiedzą" - powiedział.

Dodał, że takim gatunkiem jest takin złoty, który zamieszkuje w naturze tylko jedną, chińską prowincję. "Stąd duże znaczenie naszej hodowli i naszych doświadczeń, bo to one już mają wpływ na przetrwanie tego gatunku" - podkreślił. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

TEMATY: