Ulewa nad Warszawą. 440 interwencji straży pożarnej, zalane ulice i paraliż komunikacyjny

2020-06-29 21:05 aktualizacja: 2020-06-29, 23:16
Po godz. 16 nad Warszawą rozpętała się ulewa. Zalane są liczne ulice, w wielu miejscach nie działa sygnalizacja. Do godziny 19 mazowieccy strażacy otrzymali prawie 700 zgłoszeń - przekazał w poniedziałek PAP rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Jak poinformował rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski, w związku z przejściem frontu burzowego przez Mazowsze, do godziny 19 strażacy odnotowali 695 zgłoszeń, z czego najwięcej zdarzeń w Warszawie - 440.

Wskazał, że po ulewie w Warszawie zalane zostały m.in. pomieszczenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Środowiska. Uspokoił przy tym, że sytuacja jest opanowana. "Nie mamy też osób rannych" - podał.

Zalany dworzec Warszawa Centralna

W związku z ulewnymi deszczami, jakie przeszły nad stolicą, zalane zostały: galeria północna oraz południowa na dworcu Warszawa Centralna - poinformowała PAP Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z biura prasowego PKP S.A. Miejscowo brakuje również oświetlenia na peronie nr III – dodała.

"Zostały wysłane służby, które wypompowały wodę z galerii" – zaznaczyła Rudzińska-Rdzanek. Zapewniła jednak, że w chwili obecnej sytuacja jest już opanowana.

Z kolei kpt. Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej poinformował PAP, że najwięcej zgłoszeń w Warszawie dotyczy Mokotowa, Woli, Śródmieścia i Żoliborza.

Zalana jest m.in. Trasa Łazienkowska w rejonie Torwaru, ul. Grójecka na wysokości ul. Racławickiej i Wisłostrada w kierunku Łomianek na wys. Spójni oraz ulica Żwirki i Wigury. Pod wodą był także Plac Trzech Krzyży. Woda ze studzienek wybijała na ok. 1 metra w górę. Ogromne ilości wody spływały ulicą Książęcą, która łączy Plac Trzech Krzyży z Powiślem. Samochody brodziły w niej powoli, zanurzone do połowy kół.

Nie działa sygnalizacja świetlna w wielu miejscach stolicy - m.in. na Placu Zawiszy, na Rondzie ONZ oraz w pobliży węzła Marsa. Służby pracują nad usunięciem awarii.

Woda zalała także ulice położone na prawobrzeżnej części stolicy. Deszczówka, której nie nadążały odprowadzać studzienki, sięgała na poziom kilkunastu centymetrów - m.in. na ul. Francuskiej i Zwycięzców. Nieco lepiej było na ul. Fieldorfa i w okolicach ul. Ostrobramskiej.

Kpt. Wojciech Kapczyński dodał, że strażacy cały czas otrzymują kolejne sygnały, a interwencje dotyczą głównie zalanych ulic, piwnic i garaży podziemnych.

Warszawa: prawie 40 ekip pogotowia MPWiK udrażnia studzienki kanalizacyjne po ulewach

Prawie 40 ekip pogotowia MPWiK udrażnia studzienki kanalizacyjne i reaguje na zgłoszenia mieszkańców - poinformował w poniedziałek wieczorem warszawski ratusz. Dodatkowe ekipy są już w drodze.

Zgłoszenia po ulewach mieszkańcy stolicy mogą zgłaszać pod numerem telefonu 994 i na http://mpwik.com.pl.

Müller: w związku podtopieniami w Warszawie premier zwołał spotkanie szefów odpowiednich służb

W związku z trudną sytuacją w Warszawie związaną z podtopieniami premier Mateusz Morawiecki zwołał spotkanie szefów odpowiednich służb w celu wsparcia działań pomocowych - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. (PAP)