Trzaskowski do Dudy: niech pan stanie do debaty

2020-07-03 11:28 aktualizacja: 2020-07-03, 16:07
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Niech pan stanie do debaty - zaapelował w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy kandydat KO Rafał Trzaskowski. Podczas wystąpienia w Skierniewicach (woj. łódzkie) zapowiedział także, że podczas jego spotkań z mieszkańcami będzie przygotowana dla Dudy symboliczna mównica.

Nawiązując do planowanej na czwartek debaty prezydenckiej TVN, TVN24, Onet i WP, która się nie odbyła, Trzaskowski pytał zgromadzonych, "czy chcą mieć prezydenta, który boi się wszystkiego - debaty, w której mogą paść pytania, które nie są wcześniej przygotowane". "Czy chcemy prezydenta, który nie rozmawia o tematach, które nas interesują? Czy chcemy mieć prezydenta, który boi się prezesa i kolegów, koleżanek z partii? Czy chcemy mieć prezydenta, który boi się stać na rynku w Skierniewicach i odpowiadać na wasze pytania?" - pytał.

Jak zaznaczył Trzaskowski, "nie trzeba bać się młodych ludzi, ale z nimi rozmawiać". "Różnica między mną a Andrzejem Dudą polega na tym, że już byłem w TVP. Pytania w TVP nie mają nic wspólnego z tym, o co pytają mnie Polacy podczas spotkań. Bo rządzący szukają tematów zastępczych" - mówił kandydat KO.

Dodał, że "chętnie odpowiada na pytania dziennikarzy z pisowskiej telewizji, nawet na nie czeka".

"Niech pan stanie do debaty" - zwrócił się do Dudy kandydat KO.

Trzaskowski zapowiedział, że podczas jego spotkań z mieszkańcami będzie stała symbolicznie mównica, przygotowana dla prezydenta Andrzeja Dudy. "Mównica jest przygotowana dla Andrzeja Dudy, gdyby chciał stanąć do debaty" - podkreślił. "Niech odpowie na trudne pytania także w takich okolicznościach, a nie tylko bierze udział w debacie TVP" - dodał.

Trzaskowski: prezydent boi się debaty i odpowiedzi na trudne pytania

Prezydent Andrzej Duda boi się debaty i odpowiedzi na trudne pytania; pamiętam, kiedy mówił, że nie wie, czy człowiek w ogóle wpływa na zmiany klimatyczne; panie prezydencie czas się dokształcić - podkreślił w piątek w Skierniewicach (Łódzkie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Na spotkaniu zorganizowanym na skierniewickim rynku Trzaskowski przekonywał, że należy "zadawać pytania o prawdziwe problemy". "I choćby tutaj, w Skierniewicach porozmawiać o tym, że brakuje wody i jakie są konsekwencje katastrofy klimatycznej" - powiedział.

Polityk przyznał, że jest w stanie zrozumieć, że prezydent Duda "boi się takiej debaty". Jak dodał, pamięta jego wypowiedź o tym, że "on niestety nie wie, czy człowiek w ogóle wpływa na zmiany klimatyczne". "Panie prezydencie czas się dokształcić" - apelował.

Trzaskowski ocenił, że dzisiejszą władza nie traktuje poważnie m.in. Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i nie odpowiada na zadawane przez młodzież trudne pytania. "Czy chcemy mieć prezydenta, który boi się trudnych pytań? Czy chcemy pana prezydenta, który tylko i wyłącznie chce rozmawiać ze swoimi koleżankami i kolegami partyjnymi? Czy chcemy mieć prezydenta, który cały czas dzieli Polskę i Polaków?" - pytał Trzaskowski.

Według niego, "najsmutniejsze jest to, że dzisiaj PiS przez cały czas tworzyć swoje własne elity". "Przez cały czas myśli tylko o tym, jak zapewnić przyszłość, dzień jutrzejszy swoim koleżankom i kolegom partyjnym, swoim znajomym. Czy to jest instruktor narciarstwa, czy to jest ktoś kto pomaga jakiejś +PiS-owskiej" rodzinie, tylko i wyłącznie z nimi chcą rozmawiać, i tylko i wyłącznie ich się nie boją" - oświadczył. 

Zdaniem kandydata KO, prezydent Duda, "jako jedyny nie chce się zgodzić na neutralność klimatyczną". "Jako jedyny nie chce jasno powiedzieć, że susza, deszcze ulewne - tak - mają związek z nieodpowiedzialną polityką rządów, które odwracają się tyłem do prawdziwych problemów w przyszłości, który nie chcą rozmawiać o dniu jutrzejszym, bo się po prostu takiej prawdziwej debaty, o prawdziwych problemach boją" - oświadczył Trzaskowski. (PAP)

autorzy: Iwona Pałczyńska, Bartłomiej Pawlak, Mieczysław Rudy, Bartłomiej Pawlak