Ziobro: dodatkowe środki z Funduszu Solidarności na zakup pomp dla OSP na Podkarpaciu

2020-07-03 12:19 aktualizacja: 2020-07-03, 16:52
Rzeszów, 03.07.2020. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (3L) i wiceminister tego resortu Marcin Warchoł (2P) podczas spotkania ze strażakami. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Rzeszów, 03.07.2020. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (3L) i wiceminister tego resortu Marcin Warchoł (2P) podczas spotkania ze strażakami. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w piątek w Rzeszowie, że w związku z sytuacją powodziową na Podkarpaciu zdecydował o przekazaniu dodatkowych środków z Funduszu Solidarności na zakup 50 pomp dla Ochotniczych Straży Pożarnych w tym regionie.

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej, "szybkość i czas działania ma ogromne znaczenie".

"Wiem, że ten sprzęt, który był do tej pory wykorzystywany zużywa się, jest w różnym stanie. Jest to tym bardziej potrzebne, bo wiemy, że aura nie do końca jeszcze sprzyja. Są zapowiedzi, że możemy spodziewać się niestety też przykrych niespodzianek ze strony pogody" – mówił Ziobro.

Według niego, wsparcie jest dodatkowym sygnałem, że "działamy, szanujemy ciężką pracę strażaków i że jesteśmy z mieszkańcami Podkarpacia".

Ziobro zwrócił uwagę, ze Fundusz Solidarności "nie powstałby, gdyby nie podpis pana prezydenta Andrzeja Dudy".

Przypomniał, że fundusz przekierowuje środki od skazanych na "rzecz m.in. powodzian, wszystkich tych instytucji, które są tak bardzo potrzebne do ratowania zdrowia i życia". Zauważył, że jest on "bardzo konsekwentnie krytykowany przez opozycję, przez Platformę Obywatelską, przez środowisko pana Trzaskowskiego".

"Dlatego przyjeżdżam tu także z tą intencją, żeby prosić mieszkańców Podkarpacia o rozważenie. Czy nie warto jednak wspierać takiego kandydata na prezydenta, który gwarantuje, że Fundusz Sprawiedliwości w przyszłości będzie mógł nadal udzielać realnego wsparcia" – stwierdził minister sprawiedliwości.

Podkreślił, że środki z Funduszu Solidarności były przekazywane również wcześniej, kiedy – jak powiedział – "nie było żadnej kampanii wyborczej". Poinformował, że od jego powstania na Podkarpacie z funduszu trafiło już ponad 20 mln zł.

Na konferencji prasowej ministrowi sprawiedliwości towarzyszyli strażacy z OSP w rzeszowskim osiedlu Budziwój. W ostatnich tygodniach pomagali oni mieszkańcom miasta podczas usuwania skutków nawałnic. Jednostka OSP Budziwój jest jednym z beneficjentów dodatkowych środków z Funduszu Solidarności.

"Chciałem w tym miejscu podziękować tym wszystkim służbom i ludziom, którzy angażowali się często z narażeniem własnego zdrowia. Czasami nawet życia, bo ten żywioł był tak intensywny; przecież wóz strażacki został porwany przez nurt rzeki. Były tu sytuacje wręcz ekstremalne" – mówił minister Ziobro.

W piątek minister sprawiedliwości odwiedzi jeszcze Przemyśl. (PAP)

autor: Alfred Kyc