Ministerstwo Zdrowia: Sejm ponownie zajmie się opłatą cukrową

2020-07-21 10:03 aktualizacja: 2020-07-21, 12:38
Oddział Krajowej Spółki Cukrowej S.A. "Cukrownia Werbkowice" (woj. lubelskie). Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Oddział Krajowej Spółki Cukrowej S.A. "Cukrownia Werbkowice" (woj. lubelskie). Fot. PAP/Wojtek Jargiło
W czasie pandemii prace nad opłatą cukrową zostały odłożone. Sejm zajmie się nią w środę na posiedzeniu plenarnym – wynika z informacji przekazanych PAP przez Ministerstwo Zdrowia.

Sejm w połowie kwietnia miał głosować w sprawie uchwały Senatu, jednak odłożył prace z powodu epidemii. Jak przekazał PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, ustawa wraca teraz pod obrady Sejmu.

"W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis – chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 r." – wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Ustawa wprowadza zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, m.in. opłatę cukrową i związaną ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml tzw. małpki.

Zgodnie z tą ustawą przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia mają być zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-procentowej, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-procentowej i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-procentowego.

Ustawa zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Planowanym terminem wejścia w życie ustawy był 1 lipca 2020 roku.

Senat 13 marca odrzucił tę ustawę. Podczas debaty senatorowie KO podnosili kwestie konsultacji ustawy z przedsiębiorcami. Zwracali też uwagę na potrzebę przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy, żeby wobec pandemii nie obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała