Pierwszy raport o zarobkach lekarzy już w październiku? Prezes AOTMiT o szczegółach
Jeśli procedowane obecnie zmiany ustawowe wejdą w życie, Agencja Oceny Technologicznych Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) zamierza już w październiku przeprowadzić pierwszą kompleksową zbiórkę danych i przedstawić raport o całkowitych zarobkach lekarzy – poinformował prezes Agencji Daniel Rutkowski.
Dotychczasowe raporty Agencji opierały się wyłącznie na danych z pojedynczych szpitali, co uniemożliwiało realną ocenę sytuacji finansowej medyków.
- Przygotowujemy się, żeby zebrać dane za miesiąc wrzesień. Samą zbiórkę realizowalibyśmy w okolicach października. Będzie to raport zbiorczy pokazujący m.in. medianę, przeciętne wynagrodzenie oraz wieloetatowość. Pozwoli nam to ocenić, czy personel zatrudniony w polskim systemie jest adekwatny do zapotrzebowania na świadczenia – wyjaśnił szef AOTMiT.
Numery PESEL
Prezes Agencji uspokoił jednocześnie, że pozyskane numery PESEL będą służyły wyłącznie do tworzenia globalnych statystyk i analiz systemowych dla Ministerstwa Zdrowia.
Nie zamierzamy śledzić indywidualnych osób i tego, czy ich płaca jest właściwa. Agencja nie jest kadrowym polskiego systemu ochrony zdrowia, ale jego analitycznym ramieniem
Zmiany w służbie zdrowia
Z szacunków AOTMiT wynika, że uwzględnienie zarobków z kilku miejsc pracy drastycznie zmieni obraz finansów w sektorze. Obecnie oficjalne dane wskazują, że powyżej 100 tys. zł miesięcznie zarabia od 1,2 do 1,5 proc. lekarzy w Polsce – są to jednak zarobki wyłącznie z jednej placówki. Po zsumowaniu kontraktów, odsetek ten może wzrosnąć – według szacunków Agencji – do nawet 5–10 proc. Aktualna mediana zarobków na pojedynczej umowie o pracę wynosi 23,5 tys. zł brutto, a na kontrakcie – blisko 26 tys. zł.
Sejm uchwalił ubiegłym tygodniu ustawę pozwalającą Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) na zbieranie danych o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w powiązaniu z numerem PESEL lub numerem prawa wykonywania zawodu (PWZ). Gromadzone przez Agencję dane dotyczą nie tylko grup, które można identyfikować po PWZ - to lekarze czy pielęgniarki - ale także pozostałego personelu i pracowników administracyjnych. Stąd w ustawie znalazł się zapis o numerze PESEL. Senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się we wtorek za przyjęciem jej bez poprawek.
Dzięki nowym przepisom poszerzony zostanie zakres danych gromadzonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Zgromadzone przez AOTMiT dane mają być wykorzystywane do prac analitycznych.
Teraz Agencja zbiera informacje o wynagrodzeniach, ale są one zanonimizowane. Tym samym Agencja nie może przypisać wysokości zarobków z różnych form zatrudnienia lub w różnych podmiotach do jednej osoby. Oznacza to, że resort zdrowia nie ma informacji o tym, ile zarabiają lekarze, jeśli pracują w kilku podmiotach jednocześnie albo w jednym podmiocie, ale są w nim zatrudnieni zarówno na etacie, jak i kontrakcie. (PAP)
kub/ kcz/ ał/