MSZ Białorusi: Mińsk gotów do dialogu z zagranicą w sprawie sytuacji w kraju

2020-08-14 10:38 aktualizacja: 2020-08-14, 13:37
Białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Białoruś jest gotowa do konstruktywnego i obiektywnego dialogu z partnerami zagranicznymi w związku z rozwojem wydarzeń w kraju – zadeklarował szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej podczas rozmowy telefonicznej z Ignazio Cassisem, szefem dyplomacji Szwajcarii

Słowa Makieja przytacza w piątek służba prasowa MSZ Białorusi. Również w piątek odbędzie się w Brukseli nadzwyczajna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw UE poświęcona Białorusi. Niektórzy ministrowie zapowiedzieli, że dyskusje będą dotyczyły ewentualnych sankcji wobec Mińska.

Do Mińska zamierza udać się w piątek przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Białorusią Robert Biedroń.

Od niedzieli na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów. W ciągu pierwszych pięciu dni wystąpień milicja brutalnie zatrzymywała ich uczestników, a władze twierdziły, że protesty to zorganizowana z zagranicy akcja mająca zdestabilizować kraj.

Zatrzymano w sumie blisko 7 tys. osób, dwie osoby zginęły, jest wielu pobitych. W nocy z czwartku na piątek rozpoczęły się zwolnienia zatrzymanych z aresztów w Mińsku i w Żodzino.

Państwa zachodnie, w tym kraje UE, zaapelowały do władz Białorusi o rezygnację z przemocy, umożliwienie pokojowego protestu i dialog ze społeczeństwem.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)