Prezydent: Europa powinna stać się samowystarczalna w produkcji środków potrzebnych w pandemii

2020-09-23 11:23 aktualizacja: 2020-09-23, 18:57
Rzym, Włochy, 23.09.2020. Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Instytucie Spallanzani w Rzymie. Fot. PAP/Piotr Nowak
Rzym, Włochy, 23.09.2020. Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Instytucie Spallanzani w Rzymie. Fot. PAP/Piotr Nowak
Powinniśmy jako Europa stać się samowystarczalni w produkcji środków potrzebnych w pandemii, aby nie poszukiwać ich poza Europą - powiedział prezydent Andrzej Duda w środę w Rzymie podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty drugiej kadencji.

Prezydent rozpoczął tego dnia wizytę we Włoszech od odwiedzenia Instytutu Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia Covid-19. Spotkał się tam z dyrektor generalną placówki Martą Brancą.

W obecności Dudy podpisano porozumienie pomiędzy Narodowym Instytutem Chorób Zakaźnych im. Lazzaro Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego–Państwowym Zakładem Higieny.

Prezydent przypomniał o zaangażowaniu polskiej misji medycznej w Lombardii w walkę z koronawirusem. Zwrócił także uwagę na rolę, jaką odegrał Instytut Spallanzaniego w tej walce. Jak mówił Duda, wybrał Włochy za cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej w drugiej kadencji, bo kraj ten jest "symbolem skutecznej walki z koronawirusem".

Szef państwa złożył "wyrazy szacunku i podziękowania" za wielomiesięczną "bohaterską walkę" z koronawirusem, "w której oddało swoje życie ponad 200 włoskich lekarzy". Wyraził satysfakcją, że w tym najgorszym czasie walki z koronawirusem w Lombardii, "gdzie tragedia była największa, walkę włoskich lekarzy wspierali także i nasi lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego".

Duda dodał, że kontynuacją tej wspólnej walki jest podpisanie w środę umowy o współpracy "w zakresie badań, wymiany doświadczeń i wspólnej walki z koronawirusem i w przyszłości innymi chorobami zakaźnymi" między polskim i włoskim instytutem.

Duda: walka z koronawirusem powinna być realizowana przez wszystkie kraje Europy

Prezydent podkreślał wagę tego porozumienia w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Europy, w tym w sprawie produkcji materiałów ochronnych czy środków odkażających. Wyraził przekonanie, że walka z koronawirusem i skutkami gospodarczymi epidemii Covid-19 powinna być realizowana wspólnie przez wszystkie kraje Europy.

"Chciałbym, żeby to dzisiejsze podpisanie umowy było właśnie dla całej Europy symbolem współpracy i tego, jak trzeba działać, by w przyszłości być jak najskuteczniejszym w tej walce" - zakomunikował Duda.

Wyraził przekonanie, że współdziałanie jest konieczne w co najmniej dwóch obszarach - po pierwsze, w obszarze produkcji wszelkiego rodzaju środków zabezpieczenia i ochrony oraz środków odkażających. "Powinniśmy pod tym względem dzięki wspólnemu działaniu, porozumieniu się, jako Europa stać się samowystarczalni, abyśmy te środki, które są potrzebne na wypadek pandemii, byli w stanie wyprodukować i zabezpieczyć sami, abyśmy nie musieli ich poszukiwać poza Europą" - wskazał polski prezydent.

Według niego tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać gwarancję dostawy i gwarancję jakości tych produktów. "Wszyscy wiemy, że walka z pandemią koronawirusa pokazała, jak ważna jest pewność dostawy i jakość takich środków jak maseczki, kombinezony, rękawice (...) i inne środki zabezpieczające lekarzy i personel medyczny czy środki ratujące życie pacjentów, jak choćby respiratory" - wyliczał Duda.

Po drugie, konieczne jest w Europie współdziałanie w kwestii badań naukowych mających na celu walkę z koronawirusem - zauważył prezydent. Zaznaczył, że kluczowa jest tutaj wymiana doświadczeń i wyników badań oraz wspólne prace naukowe. Dodał, że przykładem tego jest porozumienie pomiędzy PZH a Instytutem Spallanzaniego.

Dyrektor generalna tego ośrodka Marta Branca podkreśliła, że w walce z koronawirusem niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad sanitarnych. "W ten sposób chronimy nie tylko siebie, ale też inne osoby podczas, gdy lekarze na całym świecie starają się znaleźć szczepionkę" – podkreśliła.

Po wizycie w Instytucie Spallanzaniego prezydent Duda udał się na rozmowy z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Polska para prezydencka weźmie udział w śniadaniu wydanym przez prezydenta Włoch z córką Laurą Mattarellą. Następnie prezydent RP spotka się z marszałek Senatu Włoch Marią Elisabettą Alberti Casellati, a w Palazzo Chigi przeprowadzi rozmowy "w cztery oczy" z premierem Giuseppem Conte.

Z Rzymu Marzena Kozłowska (PAP)