Szczerski: prezydenci Duda i Mattarella rozmawiali o przyszłości gospodarki UE po pandemii i Białorusi

2020-09-23 14:31 aktualizacja: 2020-09-23, 15:42
Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Przyszłość gospodarki europejskiej po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19 oraz sytuacja na Białorusi były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Włoch Andrzeja Dudy i Sergio Mattarelli w środę w Rzymie – przekazał PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda składa w środę oficjalną wizytę we Włoszech; jest to – obok wizyty w Watykanie, która będzie miała miejsce w piątek – pierwsza wizyta zagraniczna Andrzeja Dudy w drugiej kadencji na stanowisku prezydenta RP.
 
W południe polski prezydent spotkał się z szefem włoskiego państwa Sergio Mattarellą. Polska para prezydencka wzięła też udział w śniadaniu wydanym przez włoskiego prezydenta i jego córkę Laurę. 
 
Szef gabinetu prezydenta RP przekazał PAP, że tematem spotkania prezydentów była przyszłość gospodarki europejskiej po przezwyciężaniu kryzysu pandemicznego, w tym potrzeba współpracy finansowej i inwestycyjnej mającej na celu powrót procesów produkcji na obszar Unii Europejskiej.  Szczerski stwierdził, że dużą rolę ma tu do odegrania współpraca firm polskich i włoskich.

Jak przekazał prezydencki minister, omówiono w tym kontekście także „poparcia dla tez zawartych w liście prezydenta Andrzeja Dudy do liderów europejskich”.  Chodzi o list, który Andrzej Duda skierował pod koniec kwietnia br. do przywódców państw UE, a także państw Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, zawierający pięciopunktowy plan dotyczący współpracy międzynarodowej po pokonaniu pandemii koronawirusa.
 
Drugim tematem rozmowy prezydentów Polski i Włoch była Białoruś. Jak poinformował prezydencki minister, Duda i Matarella wyrazili „wspólne zaniepokojenie i brak akceptacji dla działań przeciwko obywatelom podejmowanych przez białoruskie władze".
 
Prezydenci podkreślili, mówił Szczerski, że „należy oddać głos Białorusinom w wolnych wyborach, aby mogli określić swą przyszłość. Duda i Matarella zgodzili się, że „nikomu nie wolno traktować Białorusi instrumentalnie, to dotyczy także Rosji, a UE musi być w sprawie Białorusi aktywna i podejmować decyzje, które wspierałyby prawo Białorusinów do wolnych  wyborów”.
 
Prezydenci podkreślili też w rozmowie potrzebę jedności transatlantyckiej i dialogu między Europą i USA – poinformował Szczerski. Jak przekazał, prezydenci wskazali, że podstawą do tego jest wspólna wizja bezpieczeństwa w ramach całego Sojuszu oraz podkreślili rolę Polski i Włoch jako krajów z dwóch flank NATO.

Tematem rozmowy prezydentów były też problemy migracji z Południa i Wschodu.  Jak przekazał Szczerski, prezydent Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa tak jak obecnie pomagać w patrolowaniu Morza Śródziemnego.
 
Duda i Matarella rozmawiali też o współpracy obu państw w walce z Covid-19 i w poszukiwaniu europejskiej szczepionki na koronawirusa. Prezydent Włoch podziękował za skierowanie do Lombardii kilka miesięcy temu polskiej misji medycznej. 
 
Po spotkaniu z prezydentem Włoch prezydent RP spotka się z marszałek włoskiego Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati, a w Palazzo Chigi przeprowadzi rozmowy w cztery oczy z premierem Giuseppem Conte.
 
Z Rzymu Marzena Kozłowska (PAP)