Włochy: po raz pierwszy użyto systemu zapór, by uchronić Wenecję przed wodą

2020-10-03 11:44 aktualizacja: 2020-10-03, 15:33
System ruchomych zapór przeciwpowodziowych Mose. Fot. PAP/EPA/Elisa Fornari
System ruchomych zapór przeciwpowodziowych Mose. Fot. PAP/EPA/Elisa Fornari
W Wenecji po raz pierwszy podniesiony został w sobotę w związku z nadejściem tzw. wysokiej wody system 78 ruchomych zapór przeciwpowodziowych Mose. Ta wielomiliardowa inwestycja ma chronić miasto. Próba generalna zakończyła się pomyślnie - mówią eksperci.

Zapory podniesiono rano w celach prewencji po kompletnym teście, który przeprowadzony został z powodzeniem w lipcu tego roku.

Sobotnia "Operacja Mose" rozpoczęła się rano. Jej przełomowe znaczenie wynika z tego, że po raz pierwszy zapory uruchomiono z powodu nadejścia tzw. acqua alta, by sprawdzić, czy faktycznie działają w chwili podniesienia poziomu wody. Tę funkcjonalną próbę przeprowadzono w dodatkowo trudnych warunkach silnego wiatru.

Specjaliści powiedzieli włoskim mediom, że to ważne wydarzenie dla Wenecji, bo uwolniona została od groźby wysokiej wody.

"Próba została oceniona pozytywnie, woda nie przedostaje się" - ogłosiła przedstawicielka władz miasta do spraw robót publicznych Cinzia Zincone.

Na placu Świętego Marka zgromadzili się liczni mieszkańcy i turyści, wielu w tradycyjnych kaloszach, by przekonać się, czy Mose działa. Plac nie został zalany, Wenecja jest chroniona - podkreślają eksperci. Wenecjanie mówią, że to historyczny dzień. (PAP)