W Chinach od 50 dni nie wykryto żadnego lokalnego przypadku Covid-19

2020-10-05 10:02 aktualizacja: 2020-10-05, 14:55
Pekin, Chiny. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Pekin, Chiny. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Służby medyczne Chin kontynentalnych od 50 dni nie zgłosiły ani jednego nowego lokalnego przypadku Covid-19. W poniedziałek państwowa komisja zdrowia odnotowała 20 nowych infekcji, ale wszystkie określono jako przywiezione z zagranicy.

Od wielu miesięcy nie zmienia się też oficjalny bilans zgonów na Covid-19 w Chinach kontynentalnych, który wynosi 4634 – wynika z dobowego sprawozdania komisji.

Pierwsze ognisko pandemii wykryto pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Po wprowadzeniu pod koniec stycznia surowych środków kwarantanny w ChRL udało się powstrzymać największą falę zakażeń, choć później w wielu częściach kraju notowano mniejsze ogniska choroby.

Łącznie od początku pandemii w Chinach kontynentalnych zarejestrowano 85 470 potwierdzonych przypadków Covid-19. W tej liczbie nie zawierają się bezobjawowe przypadki zakażeń koronawirusem. W poniedziałek komisja zdrowia odnotowała 27 takich przypadków, przy czym wszystkie określono jako przywleczone z zagranicy.

Powyższe dane nie obejmują Hongkongu, gdzie zgłoszono tego dnia pięć nowych potwierdzonych infekcji, w tym dwa zakażenia lokalne. Łączny bilans wykrytych w regionie zakażeń wzrósł do 5113, a 105 pacjentów zmarło.

Od połowy lipca Hongkong borykał się z ponownym wzrostem zachorowań, a władze zaostrzyły przepisy dystansowania społecznego. Liczba infekcji wykrywanych w regionie spadła, ale eksperci ostrzegają przed kolejną, czwartą już falą pandemii, ponieważ w mieście wciąż potwierdzane są przypadki, w których nie udaje się ustalić źródła zakażenia - podała publiczna stacja RTHK.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)