Premier: odłóżmy na bok polityczne spory, wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni

2020-10-23 19:59 aktualizacja: 2020-10-24, 07:36
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Piotr Nowak
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Piotr Nowak
Odłóżmy na bok polityczne spory; wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni; życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze - zaapelował premier Mateusz Morawiecki w piątkowym telewizyjnym wystąpieniu.

Premier Morawiecki przedstawił w piątkowym wystąpieniu strategię działania rządu i przygotowania państwa do drugiej fali pandemii. 

"Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia oparta jest na trzech filarach: po  pierwsze zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia, tak, żeby skutecznie walczyć o zdrowie każdej zagrożonej osoby; po drugie zagwarantować stabilność gospodarczą, tak, żeby ratować miejsca pracy oraz zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin. I po trzecie otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych, zwłaszcza naszych seniorów i osoby chore" - powiedział premier.

Morawiecki podkreślił znaczenie doświadczenia zdobytego podczas pierwszej fali epidemii. "Wykorzystaliśmy ten czas. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt: respiratory, dodatkowe łóżka szpitalne, środki zabezpieczające personel medyczny. Każdego dnia zasoby te trafiają do szpitali w całej Polsce, by służyć pacjentom. Przygotowaliśmy też rozwiązania, które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia" - przekonywał premier.

Podkreślił również, że dla rządu ważne jest utrzymanie miejsc pracy Polaków. "Dzięki sprawnie uruchomionej tarczy antykryzysowej i finansowej jesteśmy dziś w stanie mierzyć się z II falą epidemii" - powiedział szef rządu.

Podziękował "tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu" – służbom medycznym i służbom mundurowym. "Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami" - ocenił Morawiecki.

Zapowiedział jednocześnie, że państwo będzie reagować "na łamanie obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych".

"Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni" - podkreślił. 

"Odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać. Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie" - zaapelował premier. 

W pandemii trzeba zdecydowanych działań, od soboty cała Polska czerwoną strefą 

Powaga sytuacji w pandemii wymaga szybkich zdecydowanych działań, dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą  - powiedział w piątek w wystąpieniu telewizyjnym premier Mateusz Morawiecki.

Premier w wystąpieniu, wyemitowanym w piątek wieczorem w TVP, Polsat i TVN24, podkreślał, że sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna.

"Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku. Rekordy zakażeń padają na całym kontynencie. Także w Polsce zmagamy się z rosnącą każdego dnia liczbą zakażeń" - mówił szef rządu.

Podkreślił, że "powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań".

"Nie wahaliśmy się ich podjąć na wiosnę, nie wahamy się i teraz. Dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież od czwartej klasy szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne. Ograniczenia dotyczą także naszych seniorów. Podejmując te decyzje – niełatwe zarówno od strony społecznej, jak i gospodarczej – kierujemy się opiniami najważniejszych polskich i zagranicznych autorytetów – epidemiologów i wirusologów" - podkreślił szef rządu.

Morawiecki do służb medycznych i mundurowych: jesteście prawdziwymi bohaterami 

Szczególnie chcę podziękować tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu – naszym służbom medycznym i mundurowym. Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca, jesteście prawdziwymi bohaterami - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu telewizyjnym.

W swoim wystąpieniu premier zaznaczył, że wszystko co się dzieje "nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania setek tysięcy ludzi".

"Szczególnie chcę podziękować tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu – naszym służbom medycznym i służbom mundurowym. Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami" - mówił szef rządu.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "dochodzi także do łamania obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych".  

"Będziemy na takie zachowania reagować - bo stosowanie się do nakazów i wymaganych obostrzeń jest w interesie nas wszystkich" - powiedział premier.

Apeluję do wszystkich obywateli - nie lekceważmy zagrożenia  

Apeluję do wszystkich obywateli - nie lekceważmy zagrożenia, wszędzie stosujmy żelazną zasadę: dystans, dezynfekcja, maseczki wszędzie tam, gdzie one obowiązują; bądźmy odpowiedzialni - dbając o siebie, dbamy też o innych - oświadczył w piątek w wystąpieniu telewizyjnym premier Mateusz Morawiecki.

"Zwracam się do państwa, do wszystkich obywateli, do wszystkich grup społecznych i zawodowych, do młodych i seniorów: proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę – dystans, dezynfekcja, maseczki wszędzie tam, gdzie one obowiązują" - zaapelował premier.

Wzywał, by zadbać o swoje bezpieczeństwo "korzystając na telefonie z aplikacji STOP COVID". "Pamiętajmy, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach" - podkreślił szef rządu.

"Bądźmy odpowiedzialni – dbając o siebie, dbamy też o innych. Każda nasza codzienna, nawet drobna decyzja ma dziś ogromne znaczenie. Stawką tej walki jest bowiem zdrowie i życie naszych bliskich. Naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, członków rodziny, wreszcie – być może każdego z nas. Musimy pokonać tę epidemię. Jako naród zawsze potrafiliśmy być odważni i ofiarni. Solidarni –zwyciężymy" - powiedział premier. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

autor: Krzysztof Kowalczyk

autorzy: Wiktoria Nicałek, Piotr Śmiłowicz