O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

UE potępia ataki terrorystyczne we Francji, wyraża solidarność z krajem

Szefowie państw i rządów krajów unijnych we wspólnym oświadczeniu potępili ataki terrorystyczne we Francji, wyrażając solidarność z narodem i rządem francuskim.

Premier Danii Mette Frederiksen (R) przybywa na szczyt UE.  Przywódcy Unii Europejskiej spotykają się, aby omówić szereg spraw zagranicznych. Fot. EPA / FRANCISCO SECO / POOL
Premier Danii Mette Frederiksen (R) przybywa na szczyt UE. Przywódcy Unii Europejskiej spotykają się, aby omówić szereg spraw zagranicznych. Fot. EPA / FRANCISCO SECO / POOL

"My, europejscy przywódcy, jesteśmy zszokowani i zasmuceni atakami terrorystycznymi we Francji. Z całą mocą potępiamy te ataki, ataki na nasze wspólne wartości" - podkreślili w przyjętym podczas czwartkowej wideokonferencji oświadczeniu przywódcy.

Liderzy zapewnili, że stoją mocno zjednoczeni w solidarności z Francją, narodem francuskim i rządem Francji we wspólnej i ciągłej walce z terroryzmem i brutalnym ekstremizmem.

Więcej

Zobacz galerię (16)
Francuska policja przed bazyliką Notre Dame w Nicei, gdzie doszło do ataku nożownika. Fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
Francuska policja przed bazyliką Notre Dame w Nicei, gdzie doszło do ataku nożownika. Fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

Atak nożownika w Nicei. Trzy ofiary śmiertelne. Stan zagrożenia terrorystycznego w całym kraju

"Wzywamy liderów na całym świecie do pracy na rzecz dialogu i zrozumienia między wspólnotami i religiami, a nie na rzecz podziałów" - zaapelowali.

W czwartek rano w bazylice Notre Dame w Nicei nożownik, 21-letni imigrant z Tunezji, podciął gardło kobiecie i śmiertelnie ranił 45-letniego kościelnego świątyni. Druga poważnie ranna kobieta uciekła z kościoła do pobliskiej kawiarni i po kilku minutach zmarła.

Sprawca, który wiele razy wykrzykiwał "Allahu Akbar" (Bóg jest wielki), został postrzelony przez policję, zatrzymany i przewieziony do szpitala.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Zobacz także

  • Państwa członkowskie zgodziły się na cła tymczasowe na małe paczki spoza UE. Fot. Adobe Stock/Paweł Kacperek
    Państwa członkowskie zgodziły się na cła tymczasowe na małe paczki spoza UE. Fot. Adobe Stock/Paweł Kacperek

    Cła na małe paczki wysyłane do UE. Kiedy wejdą w życie?

  • Pies i koty. Fot. PAP/EPA/MAJA HITIJ
    Pies i koty. Fot. PAP/EPA/MAJA HITIJ

    Psy i koty pod lupą UE. Będzie zaostrzenie przepisów

  • Unijny dyplomata: wynik głosowania nie jest przesądzony. Fot. Adobe Stock/ Aleksandra Madejska (zdjęcie ilustracyjne)
    Unijny dyplomata: wynik głosowania nie jest przesądzony. Fot. Adobe Stock/ Aleksandra Madejska (zdjęcie ilustracyjne)

    Nowy cel klimatyczny dla UE na 2040 rok. Decyzja wciąż „na ostrzu noża”

  • Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
    Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Kallas: Europa chce być częścią trumpowskiej Rady Pokoju dla Gazy

Serwisy ogólnodostępne PAP