Protest przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji zakończył się pod Pałacem Prezydenckim

2020-10-29 22:12 aktualizacja: 2020-10-30, 09:53
Demonstranci w trakcie protestu przeciw decyzji TK o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Fot. PAP/Paweł Supernak
Demonstranci w trakcie protestu przeciw decyzji TK o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Fot. PAP/Paweł Supernak
Protest przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji, którego uczestnicy przeszli w czwartek sprzed siedziby TVP pod Pałac Prezydencki, zakończył się.

Protestujący przeciw orzeczeniu TK ws. aborcji w stolicy zebrali się po południu na Nowym Świecie; hasło przewodnie brzmiało: "Kobiety i LGBT-y. RAZEM za równością". Następnie manifestanci zdecydowali się iść pod siedzibę TVP przy Placu Powstańców Warszawy. Tam odbył się główny czwartkowy protest w tej sprawie, który zebrał grupę kilkuset osób. Później demonstrujący udali się pod Pałac Prezydencki, skąd grupkami zaczęli się rozchodzić.

Zgromadzeni mieli ze sobą plakaty z napisami takimi jak: "TVP łże", "Piss off", "Wybór, nie zakaz", "Moje ciało, mój wybór". Przynieśli też flagi społeczności LGBT oraz Unii Europejskiej.

Protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego w wielu miastach całego kraju  - dużych i mniejszych - trwają od zeszłego czwartku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. (PAP)

Autorzy: Natalia Kamińska, Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj