Włochy: bez sezonu narciarskiego 20 mld euro strat

2020-11-25 20:53 aktualizacja: 2020-11-26, 08:09
Ogólny widok na dolinę Fiscalina w Sesto Pusteria w regionie Bolzano w północnych Włoszech. Fot. PAP/ EPA / CHRISTIAN TSCHURTSCHENTHALER
Ogólny widok na dolinę Fiscalina w Sesto Pusteria w regionie Bolzano w północnych Włoszech. Fot. PAP/ EPA / CHRISTIAN TSCHURTSCHENTHALER
Odwołanie sezonu narciarskiego we Włoszech przyniosłoby 20 mld euro strat miejscowościom górskim - taką prognozę przedstawili w środę szefowie wydziałów do spraw turystyki alpejskich regionów kraju. Chcą spotkania z ministrem finansów Roberto Gualtierim.

Reprezentanci władz takich regionów Włoch, jak Piemont, Dolina Aosty i Lombardia ostrzegli, że brak przychodów w wysokości 20 mld euro, to równowartość prawie 1 proc. PKB. Jak zaznaczono, nie chodzi tylko o straty dla branży turystycznej, ale o całe budżety górskich miejscowości i wszystkich sektorów związanych z sezonem narciarskim.

"Bez wkładu sezonu zimowego doszłoby w górach do totalnej katastrofy" - podkreślili autorzy wydanego komunikatu. Zaznaczyli, że brak otwarcia infrastruktury w czasie ferii świąteczno-noworocznych oznaczałby nieodwracalne straty, w wyniku których wiele podmiotów z tego sektora nie wznowiłoby już potem działalności.

Na razie rząd Włoch wyklucza możliwość wyrażenia zgody na świąteczne wyjazdy na narty. (PAP)