Miłkowski: szczepienia przeciwko Covid-19 będą bezpłatne dla każdego obywatela

2020-12-08 14:12 aktualizacja: 2020-12-08, 14:51
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia. Fot. PAP/Rafał Guz
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia. Fot. PAP/Rafał Guz
Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że rząd zamówił już ponad 60 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. "Preparatów wystarczy dla wszystkich chętnych, mamy zagwarantowane odpowiednie ilości. Będą one bezpłatne" – zapewnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia.

Wiceminister uczestniczył we wtorek w posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, gdzie przedstawia informację resortu na temat programu szczepień przeciw COVID-19. "Jeśli chodzi o zabezpieczenie ilości poszczególnych szczepionek, Polska jest zabezpieczona w całości na wypadek, gdyby wszyscy obywatele chcieli się zaszczepić" – powiedział Miłkowski.

Zaznaczył jednocześnie, że od samego początku zaplanowano, że szczepienie będzie nieobowiązkowe, dobrowolne, ale zalecane. "Ze względu na to, że szczepienie jest tak istotne, państwo gwarantuje, że szczepienie jest bezpłatne dla każdego obywatela" – dodał.

Wiceminister przypomniał, że w pierwszej kolejności szczepionki będą przeznaczone dla grup najbardziej zagrożonych, m.in. zawodów medycznych i osób w wieku podeszłym. 

Agencja Rezerw Materiałowych zostanie głównym operatorem logistycznym dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19

"Ponieważ w wielu zakresach współpracowaliśmy podczas dystrybucji poszczególnych leków, materiałów medycznych i wyrobów z Agencją Rezerw Materiałowych, ustaliliśmy, że w zakresie dystrybucji szczepionek głównym operatorem logistycznym będzie ARM, która będzie się posiłkowała dystrybutorami profesjonalnymi, hurtowniami farmaceutycznymi" – poinformował Miłkowski.

W tym zakresie – jak przekazał – podpisane są umowy. "Wiemy, że część szczepionek będzie musiała być dostarczana w okresach tygodniowych do poszczególnych punktów szczepień" – dodał.

Dworczyk w Senacie: powinniśmy ponad podziałami zmierzyć się ze szczepieniami 

"Powinniśmy ponad podziałami zmierzyć się z wyzwaniem, jakim są szczepienia przeciw COVID-19" – powiedział we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia szef KPRM Michał Dworczyk.

Zadeklarował możliwość zorganizowania dodatkowego spotkania np. z ekspertami w formacie, jaki senatorzy uznają za stosowny. "Dla dobra nas wszystkich powinniśmy przedyskutować wszystko i wszystkiemu się przyjrzeć" – dodał.

Zaznaczył również, że zaprezentowana we wtorek strategia szczepień to dokument do dyskusji, nie zaś dokument końcowy. "Zgadzam się z panią przewodniczącą, że dokument ostateczny musi być przedyskutowany m.in. z personelem medycznym, który będzie prowadził szczepienia, z osobami i instytucjami, które będą zaangażowane w cały proces" – zwrócił się do prowadzącej posiedzenie Beaty Małeckiej-Libery (KO) Dworczyk.

"Rozpoczynamy kilkudniowy proces konsultacji. Mamy nadzieję, że w trakcie konsultacji zostanie wypracowany taki dokument, który w najbliższy wtorek, dokładnie za tydzień, będzie mogła przyjąć Rada Ministrów" – dodał. 

Niedzielski: przed nami ogromne wyzwanie zaszczepienia jak największej liczby osób 

Obecny na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że społeczeństwo potrzebuje informacji o tym, że szczepienie jest standardową procedurą i o tym, że chociaż dotyczy nowego zachorowania, jest realizowane w warunkach, które zakładają te same procedury i te same standardy, jakie obowiązują przy każdym leku, szczepieniu czy produkcie leczniczym.

"Cieszę się, że na forum Senatu rozpoczynamy dyskusję, bo okazja do odpowiadania na różne wątpliwości, które trzeba sobie otwarcie powiedzieć, pojawiają się. Badania opinii prowadzone wśród obywateli mówią, że 47 proc. deklaruje, że nie będzie chciało się zaszczepić, a chęć zaszczepienia deklaruje 37 proc." – wskazał minister.

Jak stwierdził, odsetek osób niezdecydowanych nie jest więc duży. "Nie mamy sytuacji, gdzie mamy przekonać nieprzekonanych, ale przekonać tych, którzy deklarują negatywny stosunek. To zadanie zdecydowanie trudniejsze. (…) Trzeba zaangażować autorytety, ekspertów, ludzi czujących odpowiedzialność za Polskę" – dodał.

Zaznaczył, że stawką jest zdrowie, ale także m.in. rozwój gospodarczy i w możliwie szybkiej perspektywie powrót do życia sprzed epidemii.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że zostało zamówione już ponad 60 mln dawek szczepionki. Przypomniał też, że każda dawka, aby była skuteczna, musi być powtórzona po około 21 dniach. "Jesteśmy przygotowani na to, żeby zaszczepić tych wszystkich, którzy będą chcieli, możliwie jak największą część ludności Polski, bo wtedy najszybciej przerwiemy łańcuch zakażeń" - oświadczył szef rządu. 

Jak dodał, "milion to minimalna liczba osób, które chciałby, żeby mogły być zaszczepione przeciwko Covid-19 w ciągu miesiąca". "Zależy nam na tym, żeby ten proces przebiegał zdecydowanie jak najszybciej" - zaznaczył. (PAP)

Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl