Rau: w najbardziej podstawowych kwestiach relacji polsko-amerykańskich nic się nie zmieni

2020-12-15 19:57 aktualizacja: 2020-12-16, 08:47
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
W najbardziej podstawowych kwestiach określających relacje polsko-amerykańskich nic się nie zmieni - zapewniał we wtorek w TV Republika minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, komentując zatwierdzenie przez Kolegium Elektorów wyboru Joe Bidena na prezydenta USA.

Elektorzy ze wszystkich stanów oraz Dystryktu Kolumbii wybrali w poniedziałek oficjalnie Joe Bidena na 46. prezydenta USA. Po decyzji Kolegium Elektorów formalności uznania Demokraty za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA dokona 6 stycznia zaprzysiężony trzy dni wcześniej nowy Kongres. Dwa tygodnie później Biden obejmie najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych.

Rau pytany o to, czego się spodziewać po prezydenturze Bidena w kontekście polityki zagranicznej USA, odparł, że kontynuacji polityki ustępującego prezydenta Donalda Trumpa. "Wynika to z prostego faktu, że zagraniczne interesy Stanów Zjednoczonych, niezależnie, kto rezyduje w Białym Domu, są stałe, w tym się nic nie zmienia" - stwierdził szef polskiej dyplomacji.

"Świat znajduje się w stanie rywalizacji amerykańsko-chińskiej. Rosja w tym podział jest bliższa Chinom, a my stanowimy wschodnią flankę NATO. Poza tym jesteśmy podmiotem inspirującym i organizującym tę przestrzeń Trójmorza, która cieszy się poparciem i zainteresowaniem politycznym, ale i gospodarczym, zarówno Partii Demokratycznej, jak i Partii Republikańskiej, także w tych kwestiach najbardziej podstawowych, określających relację polsko-amerykańskie, nic się nie zmieni" - dodał.

Rau w kontekście dalszej obecności wojsk amerykański w Polsce stwierdził, że jest spokojny i zapewnił, że z perspektywy USA "nikt i nic" nie jest w stanie zastąpić Polski na wschodniej flance NATO. (PAP)

autor: Mateusz Roszak