Ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat

2020-12-24 14:45 aktualizacja: 2021-12-16, 12:12
Od czwartku, 16 grudnia, ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Są wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech). Kwalifikacji przed podaniem preparatu dokonuje lekarz. Wszystkie osoby pełnoletnie w Polsce mogą otrzymać przypominającą szczepionkę przeciwko Covid-19 po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia. Osoby w wieku 50+ mogą przyjmować trzecią dawkę już po pięciu miesiącach od pełnego zaszczepienia.

12 grudnia rozpoczęło się wystawianie e-skierowań dla dzieci w wieku 5-11 lat na szczepienia. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie z chwilą skończenia przez dziecko 5 lat.

Od 14 grudnia trwają zapisy, a od 16 grudnia można już szczepić dzieci. 

Szczepienia w tej grupie wiekowej są wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej.

Rejestracja na szczepienia dzieci w wieku 5–11 lat będzie przebiega tak samo, jak w przypadku starszych dzieci. Formalności muszą dopełnić rodzice.

Rodzic lub opiekun prawny ma do dyspozycji kilka sposobów rejestracji

1. telefon na infolinię 989

Trzeba tylko podać PESEL dziecka. Podanie numeru telefonu nie jest wymagane, ale jeśli to zrobisz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem terminu i miejsca szczepienia.

2. e-rejestracja na pacjent.gov.pl

Elektroniczna rejestracja możliwa jest na dwa sposoby: poprzez Profil Zaufany i bez jego użycia. W pierwszym przypadku musisz zalogować się na

 • Profil Zaufany i wybrać jeden z dostępnych terminów.

System zaproponuje ci kilka najbliższych, dostępnych w punktach szczepień blisko twojego adresu zamieszkania, ale możesz też wyszukać inny, dogodny termin oraz miejsce szczepienia gdzieś, gdzie ci odpowiada.

 • W drugim przypadku nie musisz logować się na Profil Zaufany. Wystarczy wejść na stronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth i wybrać ścieżkę “Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Tu musisz wpisać nazwisko dziecka, jego numer PESEL oraz swój numer telefonu. Następnie otrzymasz SMS z kodem, który wpiszesz w kolejnym kroku. Teraz wybierz dogodny termin szczepienia. Potwierdzenie otrzymasz SMS-em na podany numer telefonu.

3. kontakt z wybranym punktem szczepień

4. SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333

Jeśli chcesz skorzystać z tej formy rejestracji dziecka 5–11 lat na szczepienie, wyślij SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. Tam zostaniesz skierowany dalej i będziesz musiał podać dane. Czyli numer PESEL dziecka oraz kod pocztowy miejsca zamieszkania, dzięki czemu system wybierze najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko twojego miejsca zamieszkania. Jeżeli nie będzie dla ciebie dogodny, możesz dokonać zmiany terminu szczepienia, czy jego miejsca. Na numer telefonu, z którego wyślesz SMS, dzień przed planowanym szczepieniem, przyjdzie wiadomość przypominająca o jego terminie i miejscu.

Przed szczepieniem przeciwko COVID-19 dzieci poniżej 15 lat należy przeprowadzić lekarskie badanie kwalifikacyjne 

Celem kwalifikacji lekarskiej  jest maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego i zagwarantowanie maksymalnej skuteczności szczepienia, a także optymalnego zakresu ochrony w indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.

Lekarz identyfikuje przeciwwskazania do szczepienia lub stany wymagające zachowania szczególnej ostrożności w czasie szczepienia.

Fot. Adam Ziemienowicz

Polska szczepi wszystkich chętnych

Wszystkie pełnoletnie osoby w pełni zaszczepione, od 2 listopada, mogą zarejestrować się na trzecią, przypominającą dawkę szczepienia przeciwko Covid-19. 

Trzecia dawka podawana jest osobom po 6 miesiącach od pełnego cyklu szczepień. Osoby w wieku powyżej 50 lat mogą przyjąć kolejną dawkę po 5 miesiącach od pełnego zaszczepienia. W przypadku osób z zaburzoną odpornością, od ostatniej dawki musi minąć co najmniej 28 dni. 

E- skierowania wystawiane są automatycznie. Termin wystawienia skierowania zależy od tego, kiedy ktoś się w pełni zaszczepił. 

Od 2 grudnia do 24 grudnia każda osoba z ważnym e-skierowaniem będzie mogła przyjechać do punktu szczepień powszechnych i od razu przyjąć szczepienie. 

W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym, oceniając odstęp od ostatniego szczepienia.

Jako trzecia dawka będzie podana szczepionka firmy Pfizer (w pełnej dawce 0,3 m) lub firmy Moderna (połowa dawki: 50 µg – 0,25 ml), bez względu na to, jaką szczepionkę wcześniej ktoś otrzymał. 

Jak umówić się na szczepienie?

Na szczepienie można umówić się poprzez:

 • e-rejestarcję dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl
 • aplikację mojeIKP
 • bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
 • skontaktowanie się z wybranym punktem szczepień 
 • zapisanie się, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie

Dzwoniąc pod numer 989 można również dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciwko COVID-19. Uzyskanie tych informacji możliwie jest w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Można w szkołach

13 września ruszyła możliwość szczepień dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 18 lat w szkołach. Choć forma ta nie cieszy się popularnością, zawsze można z niej skorzystać W przypadku dużej liczby zgłoszeń szczepienia odbędą się właśnie w tych placówkach.

Zaszczepić można się w dowolnym punkcie

Przepustką do szczepienia się przeciwko koronawirusowi jest e-skierowanie. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci muszą zgłosić się do lekarza po ten dokument.

E-skierowanie ważne jest 90 dni.

Wszystkie osoby pełnoletnie mają już wystawione e-skierowanie na szczepienie. Tylko ozdrowieńcy muszą poczekać 30 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu na wystawienie im e-skierowania.

Od 1 lipca można zaszczepić się drugą dawką w dowolnym punkcie szczepień w Polsce. 

Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, aby zmienić miejsce (i termin) zaszczepienia drugą dawką lub umówić się na drugi termin (jeśli nie masz umówionej wizyty od razu po pierwszym szczepieniu), należy zadzwonić na infolinię: 989 lub umówić się online logując się na Internetowym Koncie Pacjenta. 

Szczepienia bez kolejki dla osób z umiarkowanymi niepełnosprawnościami

Wszystkie osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą zaszczepić się w punktach szczepień powszechnych poza kolejką. 

Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mogą zaszczepić się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się, czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Wystarczy, aby udali się do punktu szczepień powszechnych. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia mogą od razu otrzymać zastrzyk.

Dodatkowo szczepienia mogą odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.

Gdzie można się zaszczepić?

Polacy mogą przyjąć szczepionkę w:

 • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
 • szpitalach rezerwowych,
 • szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
 • punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
 • punktach drive thru,
 • zakładach pracy,
 • aptekach.
 • punktach w galeriach handlowych
 • objazdowych punktach szczepień
 • szkołach

Szczepienia odbywają się również w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.

Fot. PAP

 

Zasady kwalifikacji na szczepienia

 • Kto kwalifikuje do szczepienia?

Kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.

 • Kto może szczepić?

Kadra szczepiąca została poszerzona. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi szczepionkę podają:

 • lekarze,
 • stomatolodzy,
 • położne i pielęgniarki,
 • ratownicy medyczni,
 • felczerzy,
 • diagności laboratoryjni,
 • farmaceuci,
 • fizjoterapeuci
 • studenci 5 i 6  roku studiów medycznych oraz 3 roku pielęgniarstwa pod nadzorem lekarza.

 

 • Zmiany w kwalifikacji na szczepienia

Podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Odbywa się to za pośrednictwem prostej, dwuczęściowej ankiety.

 • Pierwsza część służy określeniu, czy nie występują ewentualne przeciwwskazania do szczepień
 • druga pozwala stwierdzić, czy przed szczepieniem potrzebna jest konsultacja medyczna. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie https://pacjent.gov.pl/ . Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.