Dworczyk: w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienia grupy pierwszej, w tym seniorów

2020-12-27 14:39 aktualizacja: 2020-12-27, 20:33
Szczepienie przeciw Covid-19 na terenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Szczepienie przeciw Covid-19 na terenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
W drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy numer jeden, czyli seniorów, ale również przedstawicieli niektórych zawodów, czyli nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych - powiedział w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał również, że po Nowym Roku co tydzień będą docierać do Polski 300-tysięczne transporty szczepionek.

Na niedzielnej konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk pytany był m.in. o to, kiedy planowane jest szczepienie kolejnej grupy osób, w której znajdują się m.in. seniorzy.

"My mamy estymację, która wskazują na to, że w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy numer jeden, czyli właśnie seniorów, ale również przedstawicieli niektórych zawodów, czyli nauczycieli, przedstawicieli służb mundurowych" - powiedział.

"Natomiast jesteśmy bardzo ostrożni z podawaniem konkretnych terminów, bo jest część zmiennych, na które my, jako rząd, nie mamy wpływu" - zastrzegł.

Dworczyk powiedział, że przygotowywany jest system i od 15 stycznia będzie on działał "w trybie pełnego funkcjonowania" - wówczas ma działać infolinia, dzięki której będzie można się zapisywać, działać będą również wszystkie punkty szczepień na terenie całego kraju.

"Opieramy się na deklaracjach firm farmaceutycznych, które dostarczają szczepionkę w swoim trybie i my na to mamy wpływ ograniczony" - powiedział. Drugą zmienną jest tempo szczepienia grupy zero - wskazał. Szczepienia tej grupy rozpoczęły się w niedzielę.

Dworczyk: po Nowym Roku co tydzień 300-tysięczne transporty szczepionek do Polski

"Jesteśmy po tej wielkiej próbie, jaką było przyjęcie pierwszego transportu i szczepienie 10 tys. osób" - podkreślił Dworczyk na konferencji prasowej.

Dodał również, że do końca tego roku dotrze 300 tys. dawek szczepionki do Polski. "Potem co tydzień będą takie transporty 300-tysięczne trafiały do Polski, a następnie jak kolejne firmy zarejestrują swoje produkty, ta liczba będzie wciąż wzrastała" - powiedział Dworczyk.

Wyjaśnił, że w odróżnieniu od pierwszego 10-tysięcznego transportu szczepionek, który dotarł do Polski drogą kołową, kolejne transporty przylecą na pokładzie samolotu do Warszawy. Szczepionki trafią do Agencji Rezerw Materiałowych, potem przez hurtownie farmaceutyczne zostaną przekazane do 509 szpitali węzłowych.

"Po zakończeniu sczepień grupy zero, rozpoczniemy już szczepienia nie tylko w tych 509 szpitalach, ale łącznie będzie to ponad 9 tys. zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków" - mówił Dworczyk.

Przekazał też, że w niedzielę rusza kolejny spot telewizyjny informujący i zachęcający do szczepień, a w poniedziałek ruszy akcja billboardowa. Każdego dnia - jak mówił - będą dochodzić nowe elementy, które będą miały jedno zadanie - dotrzeć z rzetelną informacją do każdego Polaka na temat szczepionki i procesu szczepień.

"A w konsekwencji - przekonać nas jako społeczeństwo, że jedynie szczepienie daje nadzieję, możliwość powrotu do normalności, którą pamiętamy sprzed czasów pandemii" - podkreślił Dworczyk. (PAP)

autorzy: Szymon Zdziebłowski, Karol Kostrzewa