O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

KE pod ostrzałem pytań ws. dodatkowych dawek szczepionki zamówionych przez Niemcy

Piątkową konferencję prasową rzecznika Komisji Europejskiej zdominowały pytania o ewentualne kroki prawne UE przeciwko Niemcom za zakup szczepionki przeciw Covid-19 z pominięciem Brukseli. Padły oskarżenia o faworyzowanie Berlina.

Szczepionka przeciw Covid-19 Fot. PAP/Marcin Bielecki
Szczepionka przeciw Covid-19 Fot. PAP/Marcin Bielecki

Rzecznik KE Eric Mamer kilkakrotnie unikał odpowiedzi na zadawane wprost pytanie, czy i jakie konsekwencje prawne grożą Niemcom za zignorowanie uzgodnień unijnych w sprawie zakupów szczepionek.

"Na pewno nie będziemy omawiać żadnych kroków prawnych. (...) Liczy się fakt, że mamy ramy, które zapewnią wystarczającą ilość szczepionki dla krajów członkowskich" - odpowiadał i powtarzał: "Nie mam nic do dodania".

Więcej

Siedzibie Unii Europejskiej w Brukseli Fot. PAP/Radek Pietruszka
Siedzibie Unii Europejskiej w Brukseli Fot. PAP/Radek Pietruszka

21 stycznia wideoszczyt UE na temat koordynacji w walce z Covid-19

Sprowokowało to sugestie kilku dziennikarzy, że Komisja Europejska nie traktuje RFN w tej sprawie tak, jak traktowałaby inne kraje, a mówiąc o dodatkowo zakontraktowanych szczepionkach od Pfizer/BioNTech próbuje odwracać uwagę od łamania wspólnych uzgodnień.

Wcześniej w piątek szefowa KE Ursula von der Leyen podkreśliła, że obowiązujące prawnie uzgodnienia nie dopuszczają "równoległych negocjacji, równoległych kontraktów", a umowy z firmami UE negocjuje w imieniu 27 państw członkowskich.

"Żaden kraj UE na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle ani zawierać równolegle umów"

Niektóre kraje zdecydowały się jednak na zakup innych szczepionek lub większej liczby dawek oprócz umów UE. Jesienią Niemcy kupiły dodatkowe 30 milionów dawek szczepionek BioNTech/Pfizer i CureVac, mimo że jest to sprzeczne ze strategią UE.

Zapytany o to przez portal Politico minister zdrowia RFN Jens Spahn powiedział, że Niemcy chcą kupować więcej, a "na tym etapie nie było tak naprawdę większego zapotrzebowania ze strony państw członkowskich". Również Dania oświadczyła, że pójdzie w te ślady, i kupiła 2,6 miliona dodatkowych dawek.

Więcej

Fiolka szczepionki Pfeizer. Fot. PAP/ EPA/Sean Gallup
Fiolka szczepionki Pfeizer. Fot. PAP/ EPA/Sean Gallup

EMA: każda fiolka szczepionki przeciw Covid-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek

KE poinformowała w piątek o nowej umowie z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko Covid-19. Razem z dawkami od firmy Moderna wystarczą one do zaszczepienia ponad 80 proc. populacji UE - oznajmiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

"Uzgodniliśmy z BioNTech i Pfizerem rozszerzenie kontraktu o nowe porozumienie, dzięki któremu możemy kupić dodatkowo 300 mln dawek szczepionki. Innymi słowy, to pozwoli nam podwoić liczbę dawek szczepionki Pfizer/BioNTech. Jestem szczególnie zadowolona, że 75 mln dawek z tego zamówienia będzie dostępne w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w III i IV kwartale" - powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Zobacz także

  • Ursula von der Leyen. Fot. PAP/ EPA/OLIVIER HOSLET
    Ursula von der Leyen. Fot. PAP/ EPA/OLIVIER HOSLET

    Jest wstępna zgoda krajów UE na pożyczkę dla Ukrainy oraz 20. pakiet sankcji wobec Rosji

  • Zniszczenia po ataku rakietowym na Teheran. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
    Zniszczenia po ataku rakietowym na Teheran. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

    "To nie jest nasza wojna ani wojna NATO". Niemiecka prasa o ataku na Iran

  • Viktor Orban. Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
    Viktor Orban. Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Powstanie misja służąca zbadaniu rurociągu Przyjaźń? Orban zwrócił się do UE

  • Operacja Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa morskiego została przedłużona do 2027 roku. Fot. European Union
    Operacja Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa morskiego została przedłużona do 2027 roku. Fot. European Union

    Ochrona żeglugi handlowej na Morzu Czerwonym. UE zdecydowała o jej przedłużeniu do 2027 roku

Serwisy ogólnodostępne PAP