Byłe więźniarki zabiorą głos podczas 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

2021-01-20 17:10 aktualizacja: 2021-01-20, 19:41
Brama obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu, w dniu obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Brama obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu, w dniu obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Byłe więźniarki – Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch - zabiorą głos podczas 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz – poinformował w środę PAP rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

„W związku z pandemią koronawirusa obchody nie odbędą się na terenie Miejsca Pamięci, a w internecie. Transmisja, którą poprowadzi Marek Zając, rozpocznie się 27 stycznia o godzinie 16” – wyjaśnił Bartyzel.

Po świadectwach ocalałych głos zabierze prezydent RP Andrzej Duda.

Auschwitz Birkenau. Rocznica wyzwolenia obozu w innej formie 

Po polskim przywódcy przemówią także: wiceambasador Izraela Tal Ben-Ari Yaalon oraz ambasador Rosji Siergiej Andriejew. Jako ostatni głos zabierze dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Po oficjalnych przemówieniach duchowni różnych religii: rabin Michel Schudrich, a także biskupi - rzymskokatolicki Roman Pindel, prawosławny Atanazy i ewangelicko-augsburski Adrian Korczago, zmówią modlitwy.

Rocznicowe uroczystości potrwają ok. jednej godziny. Po nich, ok. godz. 17., przeprowadzona zostanie dyskusja online poświęcona "wpływowi wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka".

Zdzisława Włodarczyk urodziła się 21 sierpnia 1933 r. Do KL Auschwitz deportowana została przez Niemców 12 sierpnia 1944 r. w transporcie z ogarniętej powstaniem Warszawy. 27 stycznia 1945 r. została wyzwolona z obozu.

Anita Lasker-Wallfisch urodziła się 17 lipca 1925 r. we Wrocławiu, który wówczas należał do Niemiec. Jej rodzicami byli niemieccy Żydzi. Do Auschwitz trafiła w grudniu 1943 r. Potrafiła grać na wiolonczeli. Grała w obozowej orkiestrze. Jesienią 1944 r. została przewieziona do obozu Bergen-Belsen. Tam doczekała wolności.

Rocznica Auschwitz Birkenau. Istotnym aspektem losy obozowych dzieci

Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel poinformował, że podczas tegorocznej rocznicy uwypuklone zostaną losy dzieci. Niemcy zamordowali ich w obozie ponad 200 tys.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. Ogółem w obozie zarejestrowano tylko ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700. 

Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął prezydent RP Andrzej Duda. 

Transmisja rocznicowego wydarzenia dostępna będzie na stronie internetowej 76.auschwitz.org.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)

autor: Marek Szafrański