"CNN": "Pierwsze psy" wprowadziły się do Białego Domu

2021-01-25 19:04 aktualizacja: 2021-01-25, 19:17
Biały Dom ma nowych lokatorów. Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS
Biały Dom ma nowych lokatorów. Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS
"Pierwsze psy" USA, czyli należące do rodziny Bidenów owczarki niemieckie Champ i Major, w niedzielę oficjalnie wprowadziły się do Białego Domu - poinformował w poniedziałek serwis CNN, powołując się na rzecznika prasowego pierwszej damy Jill Biden.

"Pierwsza rodzina chciała się zadomowić przed sprowadzeniem psów do Waszyngtonu z Delaware. Champ lubi swoje nowe legowisko przy kominku, a Majorowi bardzo podobało się bieganie po Południowym Trawniku" - powiedział Michael LaRosa, rzecznik Jill Biden.

Major jest pierwszym w historii psem ze schroniska, który zamieszkał w Białym Domu. Został adoptowany kilka miesięcy przed tym, jak Biden ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta USA.

USA. Champ mieszkał już z Bidenami w rezydencji wiceprezydenta USA za administracji Baracka Obamy

Z kolei Champ mieszkał już z Bidenami w rezydencji wiceprezydenta USA za administracji Baracka Obamy. Bidenowie kupili owczarka od hodowcy z Pensylwanii po kampanii Obama-Biden w 2008 roku. Jak mówiła w 2009 roku rzeczniczka Bidena, na początku swojej pierwszej kadencji w Waszyngtonie Champ był "ogólnie grzecznym psem", ale kilka "wypadków" szczeniaka skłoniło Bidenów do zrezygnowania z białego dywanu w rezydencji.

Pojawienie się Majora i Champa w Białym Domu to powrót do wieloletniej tradycji przywożenia zwierząt do rezydencji przez prezydentów i ich rodziny. Tradycja sięga Thomasa Jeffersona, który podczas swojej prezydentury trzymał w Białym Domu ptaka z rodziny przedrzeźniaczy i kilka niedźwiadków. Donald Trump był pierwszym prezydentem USA od ponad stu lat, który nie miał zwierząt. (PAP)

lp/