Rau: trwają prace nad moim spotkaniem z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem

2021-01-27 06:59 aktualizacja: 2021-01-27, 11:15
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Trwają prace nad organizacją mojego spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem – powiedział w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak dodaje, skład nowej administracji Bidena pokazuje, że będzie ona bardzo aktywna w polityce międzynarodowej.

„Gdy przyjrzymy się osobom, które w nowej administracji amerykańskiej będą odpowiadały za politykę zagraniczną, (…) to widać, że administracja Bidena będzie bardzo aktywna w relacjach międzynarodowych" - wskazał minister. 

Zbigniew Rau odniósł się też do propozycji szef Rady Europejskiej Charlesa Michela, który chce zorganizować szczyt UE z udziałem prezydenta USA Joe Bidena. „Stanowisko Polski jest absolutnie jednoznaczne. Gwarantem  jedności, solidarności Zachodu są bardzo silne stosunki transatlantyckie" - powiedział szef MSZ i dodał, że na spotkaniu ministerialnym w Brukseli (w poniedziałek 25 stycznia - PAP) padały też głosy, aby jak najszybciej zorganizować spotkanie (państw UE) z nowym sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

W najbliższym czasie ma odbyć się także inne ważne spotkanie, szczyt 17+1. Jak mówił Rau, kraje europejskie i Chiny, będą na nim reprezentowane w niektórych przypadkach przez głowy państw, w innych przez ministrów.

Dodał, że nie wyobraża się, by na spotkaniu w 17+1, Białoruś (która jest obserwatorem w ramach formatu) miał reprezentować Alaksandr Łukaszenka. „Nie ma państwa Unii Europejskiej, które uznaje go za demokratycznie wybranego przewódcę” – powiedział.

Jak powiedział, w rozmowie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi (odbyła się w piątek 22 stycznia) podkreślał, że dla Polski najważniejsze są relacje bilateralne z Chinami, natomiast format 17+1 ma znaczenie pomocnicze. „Chiński minister podkreślił z kolei, że porozumienie polityczne UE z Chinami ws. umowy inwestycyjnej stanowi dobrą podstawę do nawiązywania gospodarczych, bilateralnych relacji” – powiedział.

Rozmowa ministra z chińskim odpowiednikiem poświęcona była planom aktywizacji współpracy dwu- i wielostronnej w 2021 roku. Minister Rau zabiegał o szersze otwarcie rynku chińskiego dla polskich producentów i inwestorów.

Szefowie dyplomacji Polski i Chin podkreślili nieprzerwaną współpracę w 2020 roku, mimo trudności w realizacji bezpośrednich kontaktów i podziękowali za wsparcie, które oba kraje udzieliły sobie wzajemnie w pierwszym okresie pandemii koronawirusa. Minister Rau wskazał, że stosunkowo dobra sytuacja gospodarcza Polski i Chin powinna zostać wykorzystana do podjęcia spowolnionych przez pandemię działań służących rozwojowi polsko-chińskiego wszechstronnego partnerstwa strategicznego. Rozmawiano też o zbliżającym się IX Szczycie Przywódców 17+1.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

mmi/