Minister Zdrowia: będą kontrole w sprawie szczepień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

2021-01-27 11:04 aktualizacja: 2021-01-27, 13:48
Minister zdrowia Adam Niedzielsk. Fot. PAP/Marcin Obara
Minister zdrowia Adam Niedzielsk. Fot. PAP/Marcin Obara
Doszło do naruszenia zasad szczepień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Rektor wpisał osoby nieuprawnione na listę szczepień dla grupy zero - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski odnosząc się do faktu zaszczepienia posła Zbigniewa Girzyńskiego. Zapowiedział także kontrolę, którą ma przeprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Minister zdrowia odnosząc się do sprawy zaszczepienia Girzyńskiego powiedział, że jest to naruszenie obowiązujących zasad dotyczących kolejności szczepień. "Naruszenie jest o tyle niepokojące, że znowu widać tutaj taką sytuację, że pracodawca, czyli rektor (Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - PAP) wpisał osoby nieuprawnione na listę, która została zgłoszona jako osoby do szczepienia właśnie w ramach tej potencjalnej grupy zerowej" - powiedział.

Zaznaczył, że bez względu na barwy polityczne oraz to, czy dotyczy to aktorów, biznesmenów czy polityków, to jest niezachowanie standardów i taka sytuacja jest niedopuszczalna. "Moją rolą, jako ministra zdrowia, jest pilnowanie pewnego porządku" - wskazał. 

Równocześnie dodał, że takie naruszanie zasad jest tylko dowodem na to, że decyzja o centralnym zarządzaniu szczepieniami była właściwą decyzją. "To też odpowiedź na zarzuty opozycji, która mówiła o decentralizacji. Tylko i wyłącznie centralne zapisy i pilnowanie szczepień daje możliwość kontrolowania tego procesu" - powiedział.

Będzie kontrola NFZ i MEiN w sprawie szczepień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki przeprowadzą kontrolę w sprawie szczepień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika - zapowiedział minister zdrowia. Poinformował, że w środę rano rozmawiał o tej sprawie z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

"Ustaliliśmy, że niezależnie od profilu ministerstw, jakimi kierujemy, każdy z nas przeprowadzi kontrole. Moja kontrola będzie prowadzona z poziomu Narodowego Funduszu Zdrowia, który będzie weryfikował prawidłowość samego szczepienia, procesu zapisu. A pan minister Czarnek na pewno skoncentruje się na zagadnieniach związanych z nadzorem uczelni" - poinformował Niedzielski. (PAP)

Autorki: Klaudia Torchała,  Olga Zakolska

mmi/