Michał Dworczyk: szefowa Komisji Europejskiej chwali Polskę w sprawie szczepień

2021-02-10 11:11 aktualizacja: 2021-02-10, 12:17
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Fot. PAP/Leszek Szymański
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Fot. PAP/Leszek Szymański
W pierwszy zdaniu dzisiejszego przemówienia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała Polskę jako przykład państwa, które najlepiej radzi sobie z procesem szczepień obywateli w całej UE - zwrócił uwagę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szefowa KE na sesji Parlamentu Europejskiego przedstawiła w środę unijna strategię w zakresie szczepień przeciwko Covid-19.

Podczas wystąpienia przyznała, że jeśli chodzi o walkę z Covid-19, UE nie jest na etapie, na jakim chciałaby być. Zapowiedziała jednak starania o zaszczepienie 70 proc. unijnej populacji do końca lata.

Pozytywna opinia na temat postępów Narodowego Programu Szczepień

"W Polsce od początku lutego 94 proc. personelu medycznego domów spokojnej starości i 80 proc. pensjonariuszy zostało zaszczepionych, 93 proc. w Danii, we Włoszech - ponad 4 proc. całej populacji. Te trzy przykłady pokazują, że kampania szczepień w Europie naprawdę przyspieszyła" - mówiła von der Leyen.

Do wystąpienia szefowej KE odniósł się w mediach społecznościowych szef KPRM.

"W pierwszy zdaniu dzisiejszego przemówienia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała Polskę jako przykład państwa, które najlepiej radzi sobie z procesem szczepień obywateli w całej UE" - zauważył Dworczyk.

W podobnym tonie wpis zamieścił też wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

"Możecie nie dowiedzieć się tego dziś z większości polskich mediów, ale rano w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała na: Polskę, Danię, Włochy jako trzy przykłady skutecznej i szybkiej kampanii szczepień w UE" - napisał Jabłoński.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. 25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne – po grupie zero, w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy 70 plus. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

kgr/