Zarząd Platformy przerwał obrady dotyczące aborcji. Przygotowywane jest stanowisko

2021-02-17 13:11 aktualizacja: 2021-02-17, 14:50
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka oraz poseł KO Dariusz Joński Fot. PAP/Tomasz Gzell
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka oraz poseł KO Dariusz Joński Fot. PAP/Tomasz Gzell
Obradujący w środę od godz. 8 rano nad kwestią aborcji Zarząd Krajowy PO przerwał posiedzenie, jednocześnie zebrał się zespół, który przygotowuje projekt stanowiska PO w tej sprawie; stanowisko to zostanie przegłosowane przez zarząd jeszcze w środę, prawdopodobnie wieczorem - wynika z informacji PAP.

Jak poinformowali PAP członkowie zarządu, środowa dyskusja była długa i poruszająca wiele aspektów tematu aborcji. Część polityków z zarządu brała w niej udział on line.

"Pojawiał się pogląd, że Jarosław Kaczyński próbuje nas wciągać w temat aborcji, a jakiegokolwiek stanowiska byśmy nie przyjęli, on będzie wygrany" - powiedział PAP jeden z polityków z zarządu PO.

Wcześniej projekt wstępnego stanowiska przygotował zespół wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Efekt jego prac został w środę zaprezentowany podczas posiedzenia zarządu.

Z informacji PAP wynika, że zespół rekomendował prawo do aborcji do 12 tygodnia, jednak po wyczerpaniu szeregu procedur, m.in. rozmowy z lekarzem i z psychologiem. Kidawa-Błońska określiła w sobotę ten wariant jako "czwartą przesłankę", czyli "trudną sytuację kobiety". (PAP)

Autor: Piotr Śmiłowicz
io/