30-lecie Grupy Wyszehradzkiej. Premierzy krajów V4 podpisali Deklarację Rocznicową oraz Deklarację Cyfrową

2021-02-17 13:55 aktualizacja: 2021-02-17, 18:54
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas podpisania Deklaracji Rocznicowej i Deklaracji Cyfrowej w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas podpisania Deklaracji Rocznicowej i Deklaracji Cyfrowej w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
30 lat temu rozpoczął się nowy rozdział w historii naszej części Europy; Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach; grupa V4 w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza - mówił w środę w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

W środę przed południem na Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczął się szczyt szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej organizowany z okazji 30-lecia formatu.

Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że "dziś na Wawelu spinamy symbolicznie 30 lat historii Grupy Wyszehradzkiej".

"Trzy dekady temu na Zamku Wyszehradzkim rozpoczął się nowy rozdział w (historii) tej części Europy (...). Jesteśmy już razem od 360 miesięcy mniej więcej i mówi się czasami, że historia zatoczyła koło, ale po tych 360 miesiącach jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż to, z którego rozpoczynaliśmy" - podkreślił Morawiecki.

Jak mówił, Grupa Wyszehradzka "to opowieść o zjednoczeniu, zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach". "Powróciliśmy bowiem do miejsca, które nam się należało, którego zostaliśmy niesłusznie pozbawieni na skutek II wojny światowej" - zaznaczył Morawiecki.

Mówił, że państwa V4 wstąpiły do NATO i Unii Europejskiej; ocenił, że ostatnie 5 lat to zdecydowane wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. "Sama Grupa Wyszehradzka w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza niż wcześniej" - przekonywał.

Premier: nie ma partnerstwa bez odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych

Nie ma prawdziwego partnerstwa bez solidarnego, odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych. Takim jest dzisiaj kwestia epidemii Covid-19 i szczepień - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwracał uwagę, że w ostatnich latach Polska, Czechy, Słowacja i Węgry bardzo dynamicznie się rozwijały, zaś ekonomiści i komentatorzy życia gospodarczego mówią o naszych krajach, że jesteśmy "lokomotywą rozwoju gospodarczego całej Europy".

"I rzeczywiście tak jest: szybki wzrost PKB, niskie bezrobocie, jedno z najniższych w całej UE, rosnące inwestycje, bardzo dobre otoczenie inwestycyjne tworzą przyjazny klimat do prowadzenia działalności gospodarczej i wzrostu wynagrodzeń naszych pracowników" - wyliczał premier, dodając, że te "kolorowe barwy" zmieniły się za sprawą pandemii.

Morawiecki przekazał, że podczas środowego szczytu dużo czasu poświęcono tematowi pandemii Covid-19. "Zastanawialiśmy się jak wzmocnić UE poprzez szybsze szczepienie, poprzez solidarną pracę w kierunku produkcji szczepionek w UE. Tu i teraz jak najszybciej szczepić po to, żeby móc wrócić do normalnego życia gospodarczego" - dodał.

"Nie ma prawdziwego partnerstwa bez solidarnego, odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych. Takim jest dzisiaj kwestia epidemii i szczepień" - oświadczył premier. "Walka z epidemią musi być sprzęgnięta z obroną wspólnego rynku UE i jednocześnie z myśleniem o przyszłości gospodarczej" -  dodał.

Premier: pokazaliśmy dziś w Krakowie, że potrafimy działać w sposób solidarny

Pokazaliśmy dziś tu, w Krakowie, że potrafimy działać w sposób solidarny, że uzgadniamy nawet najtrudniejsze tematy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zwiększyliśmy środki na Fundusz Wyszehradzki - poinformował.

Premier Mateusz Morawiecki wskazywał w środę, że Grupa Wyszehradzka ma "odwagę, aspiracje, talenty, wizję, która musi być (...) kontynuowana, bo jest wielką szansą szybkiego dogonienia krajów Zachodniej Europy".

"Cieszę się też, że dziś uzgodniliśmy zwiększenie naszego Funduszu Wyszehradzkiego. To fundusz dla młodzieży, dla młodzieży państw z Grupy Wyszehradzkiej, zwiększony do 10 mln euro, pierwszy raz od dekad, od 20 lat" - powiedział szef rządu. Podkreślił, że w środę podczas szczytu podpisane zostały bardzo ważne deklaracje, "które nigdy nie miały takiego poziomu szczegółowości".

"Przed nami świat pełen wyzwań i Europa pełna wyzwań, ale jestem przekonany, że w duchu solidarności, ale też odwagi, odwagi poszukiwania nowego kontraktu społecznego, nowego kontraktu między państwami członkowskimi UE, będziemy mogli wstąpić w tę nową epokę po Covid-19 z nadzieją na lepszą przyszłość" - powiedział Morawiecki.

"Jestem przekonany, że mimo iż na integrację europejską dziś działa bardzo wiele sił, czasem sił, które w nas uderzają bardzo mocno i w naszą solidarność próbują również uderzać, to dziś pokazaliśmy tu, w Krakowie, że potrafimy działać w sposób solidarny, że uzgadniamy nawet najtrudniejsze tematy. Takie twórcze, czasami trudne dyskusje tu, na forum Grupy Wyszehradzkiej, w Brukseli na forum Rady Europejskiej są potrzebne" - ocenił premier.

Jak mówił, w tych dyskusjach ucierają się poglądy, przybliżają się stanowiska i wypracowywany jest kompromis. "Kompromis dla przyszłości, dla nowego, lepszego europejskiego ładu" - powiedział premier. Podziękował również krajom z Grupy Wyszehradzkiej za bliską współpracę.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel: naszym priorytetem jest to, by dostawy szczepionek dotarły do nas tak szybko, jak tylko jest to możliwe

Będziemy bardzo ciężko pracować nad zwiększeniem wolumenu produkcji szczepionek przeciw Covid-19; naszym priorytetem jest to, by te dostawy dotarły do nas tak szybko, jak tylko jest to możliwe - powiedział w środę w Krakowie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Michel mówił, że Europa jest w wyjątkowym momencie, gdy mierzy się z pandemią Covid-19, która jest trudnym wyzwaniem. Jak zaznaczył, konieczna jest współpraca, by chronić obywateli i by osiągnąć sukces w kwestiach gospodarczych i społecznych. Zaznaczył, że o tych wzywaniach i wspólnych celach rozmawiano w środę Krakowie.

Zwracał uwagę na trzy priorytety. "Po pierwsze nie możemy nigdy zapomnieć, że nasz wspólny projekt europejski oparty jest na podstawowych wartościach demokratycznych, jest to dla nas priorytet. Jest to również przedmiot stałej debaty w Europie i na całym świecie" - mówił. Wśród kolejnych priorytetów wymienił "dobrobyt obywateli". Mówił, że zmiany klimatyczne, agenda cyfrowa to ważne wyzwania, ale i potencjalne dźwignie umożliwiające osiągniecie postępu i sukcesu.

Zaznaczył, że trzeba brać pod uwagę różny punkt startu różnych państw członkowskich. Dlatego też - mówił Michel - w ramach Funduszu Odbudowy UE stara się dokonać właściwych wyborów, biorąc te różnice pod uwagę. Trzecią kwestią, podkreślał, jest dążenie do tego, by Europa była graczem globalnym, światowym, promującym swoje wartości i broniącym swoich interesów.

Michel zaznaczył, że podczas środowych rozmów poruszono kwestię Partnerstwa Wschodniego, informował, że wkrótce wybiera się na Ukrainę i do Gruzji, gdzie zamierza rozmawiać o tym, jak realizować europejską solidarność wobec tych państw, broniąc nienaruszalności terytorialnej obu krajów.

Nawiązał też do sprawy pandemii Covid-19 i kwestii szczepień. "Musimy współdziałać, podjęliśmy wspólną decyzję w Europie, zwracając się do KE, by zamówiła szczepionki w imieniu UE. Zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest trudna na całym świecie. Jestem jednakże przekonany, że będziemy bardzo ciężko pracować nad zwiększeniem wolumenu produkcji szczepionek. Zabezpieczyliśmy dla Europy bardzo wiele dawek szczepionek, natomiast priorytetem jest to, by te dostawy dotarły do nas tak szybko, jak tylko jest to możliwe" - powiedział. 

Michel powiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się istotna wideokonferencja na szczeblu szefów państw i rządów. "Będziemy mówili o tym, jak udoskonalić koordynację i współpracę tak, by móc zaszczepić naszych obywateli najszybciej jak to jest możliwe" - podkreślił. (PAP)

autorzy: Karol Kostrzewa, Rafał Grzyb, Aleksandra Rebelińska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Wiktoria Nicałek

mst/