Fogiel: zdarzało się, że opinie Kowalskiego znacząco różniły się od opinii kierownictwa resortu

2021-02-20 10:46 aktualizacja: 2021-02-20, 16:59
 Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Zdarzały się sytuacje, kiedy opinie wiceszefa MAP Janusza Kowalskiego znacząco różniły się od opinii kierownictwa resortu - powiedział o zdymisjonowanym polityku wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Dodał, że "czas pełnienia funkcji nie jest czasem nieskończonym".

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował na antenie RMF FM, że dotychczasowy wiceminister resortu Janusz Kowalski jeszcze w sobotę otrzyma dymisję. "Misja ministra Kowalskiego w resorcie aktywów państwowych tym samym dobiega końca" - dodał.

Pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, "co złego" zrobił Kowalski, Fogiel odparł, że "nie chodzi o to, co złego zrobił". "Zdarzały się sytuacje (...), kiedy jego opinie znacząco różniły się od kierownictwa resortu" - wskazał. Podkreślił, że każdy ma "zadania do wykonania" i "swoją misję", a czas pełnienia funkcji nie jest czasem nieskończonym.

O dużej różnicy między poglądami Kowalskiego a większością rządu mówił też wcześniej Jacek Sasin. 

"Nie jest dla nikogo tajemnicą, że jest tutaj duża różnica poglądów pomiędzy większością rządu a tym, co głosił pan minister Kowalski. Szczególnie w tym resorcie, resorcie aktywów państwowych, który chociażby nadzoruje całą sferę energetyki, spółek energetycznych, a tym samym bardzo mocno uczestniczy w transformacji energetycznej. Taki dwugłos wychodzący z ministerstwa, bardzo poważny rozdźwięk pomiędzy wypowiedziami kierownictwa resortu, nie jest czymś dobrym" - mówił.

Politycy Solidarnej Polski, w tym Janusz Kowalski, krytykowali koalicjantów m.in. ws. negocjacji budżetowych z Unią Europejską, jak i za to, że rząd przyjął Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku, która zakłada gruntowną transformację polskiej energetyki, np. istotnie ogranicza zużycie węgla i znacząco ogranicza emisję CO2.

"Kończę pracę w rządzie"

Kowalski funkcję wiceministra aktywów państwowych sprawował od grudnia 2019 roku. Był również pełnomocnikiem rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa.

W sobotę polityk podziękował Sasinowi oraz kolegom wiceministrom za współpracę w MAP. "Kończę pracę w rządzie. Kontynuuję nadal pracę dla Polski. Broniłem i będę bronić suwerenności energetycznej RP i przeciwdziałać niekorzystnym dla Polski i Polaków skutkom decyzji podjętych na szczytach Rady Europejskiej w latach 2019-2020. Sprzeciwiam się transformacji energetycznej, niekontrolowanej dekarbonizacji i wysokim cenom energii i ciepła oraz uzależnieniu od rosyjskiego gazu" - napisał na Twitterze.(PAP)

Autorka: Sonia Otfinowska

mmi/