Antony Blinken: Polska jest oddanym sojusznikiem w NATO

2021-02-23 20:38 aktualizacja: 2021-02-24, 07:37
Szef dyplomacji USA Antony Blinken. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Szef dyplomacji USA Antony Blinken. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Szef dyplomacji USA Antony Blinken rozmawiał we wtorek telefonicznie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. "Polska jest oddanym sojusznikiem w NATO i nieocenionym partnerem" - napisał po rozmowie na Twitterze.

"Z przyjemnością rozmawiałem dziś z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, by potwierdzić naturę bliskich i trwałych relacji polsko-amerykańskich oraz promować dalszą współpracę w Europie i poza nią. Polska jest oddanym sojusznikiem w NATO i nieocenionym partnerem" - napisał Blinken na Twitterze.

Wtorkowa rozmowa telefoniczna była pierwszym takim kontaktem szefów dyplomacji Polski i USA od czasu objęcia urzędu przez Blinkena.

Nowy amerykański sekretarz stanu został pod koniec stycznia zatwierdzony przez Senat Stanów Zjednoczonych. To doświadczony dyplomata, który za czasów prezydenta Baracka Obamy był zastępcą sekretarza stanu USA.

W październikowym oświadczeniu dla PAP Blinken zapewnił, że Biden "jest całkowicie oddany wzmocnieniu bezpieczeństwa sojuszników NATO, w tym Polski". W kontekście relacji nowej amerykańskiej administracji z Warszawą oświadczył, że "z zadowoleniem przyjmuje możliwość szczerej dyskusji o znaczeniu naszych demokratycznych zobowiązań".

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

kgr/