Krajowy Plan Odbudowy ogłoszony. Premier przedstawił pięć filarów

2021-02-26 16:41 aktualizacja: 2021-02-27, 08:10
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Andrzej Lange
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Andrzej Lange
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił Krajowy Plan Odbudowy. - To przedsionek nowego polskiego ładu gospodarczego - powiedział szef rządu. 20 mld zł ma trafić na zdrowie, a 250 mld - na transformację energetyczną,

"Wyzywania gospodarcze przed nami to wyzwania, z którymi Europa dawno się nie mierzyła"-powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji programu. Szef rządu określił prezentowany pakiet  jako przedsionek nowego polskiego ładu gospodarczego. 

Premier podał, ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na realizację nowych propozycji. "Na zdrowie z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczymy blisko 20 mld zł; 250 mld zł trafi na transformację energetyczną; chcemy zaproponować szereg wielkich programów inwestycyjnych" -powiedział premier. 

Jak dodał, "Krajowy Plan Odbudowy po Covid-19 zakłada wzrost produktywności, wydajności i konkurencyjności gospodarki".

Pięć filarów Krajowego Programu Odbudowy

"Krajowy Plan Odbudowy opiera się na pięciu filarach, pierwszy z nich to odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki. Projekty w ramach tego filaru mają prowadzić do wzrostu wydajności i produktywności gospodarki" - powiedział premier.

 

Jak podkreślił " prowadzi do tego, że życie poszczególnych obywateli, pracowników może być lepsze. Na tym nam przede wszystkim zależy, żeby Polacy więcej zarabiali, żeby praca Polaków była jak najbardziej produktywna" 

"Dlatego pierwsza grupa projektów - ta która ma prowadzić do podniesienia innowacyjności, wydajności i produktywności polskiej gospodarki to pierwszy filar Krajowego Planu Odbudowy. Już w tej jednej części, pierwszej części, jaką jest Krajowy Plan Odbudowy, część dużego programu inwestycyjnego idącego w setki miliardów złotych, przeznaczymy w jak najkrótszym terminie czasu około 20 mld zł" - powiedział premier.

Cyfryzacja, tworzenie wysoko zdygitalizowanej gospodarki oraz sprawny sektor ochrony zdrowia - to drugi i trzeci filar programu.

Szef rządu zwrócił uwagę, że w walce z pandemią COVID-19 bardzo pomogły elektroniczne recepty, skierowania i zwolnienia. "Ale cały spójny system ochrony zdrowia, sprawnie odpowiadający na wyzwania pandemiczne, ale oczywiście nie tylko, bo chcemy i musimy patrzeć na ten świat po COVID-19 jako najlepszy możliwy poziom dostępności usług zdrowotnych" - przekonywał premier. Jak dodał, na ten cel z KPO przeznaczonych zostanie blisko 20 mld złotych.

Czwarty i piąty filar planu to: zielona i inteligentna mobilność oraz zielona energia i zmniejszenie energochłonności.
 

Waldemar Buda: konsultacje KPO potrwają do 2 kwietnia 

Konsultacje Krajowego Planu Odbudowy (KPO) potrwają do 2 kwietnia - zapowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że negocjacje z Komisją Europejską powinny się zamknąć w ciągu dwóch, trzech miesięcy.

Buda wskazał, że co najmniej 20 proc. środków na inwestycje trafi na komponent cyfryzacyjny, a 37 proc. na inwestycje związane ze środowiskiem i ochroną klimatu.

Przypomniał, że KPO przewiduje skierowanie na inwestycje 23,9 mld euro w ramach bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie pożyczek.

Wiceminister poinformował, że konsultacje KPO potrwają do 2 kwietnia, a do 30 kwietnia ma zostać przedstawiony Komisji Europejskiej. Dodał, że liczy na to, iż negocjacje z Komisja Europejską zakończą się w ciągu dwóch - trzech miesięcy. 

Premier: jesteśmy otwarci na różnego rodzaju propozycje i pewne przesunięcia 

Krajowy Plan Odbudowy ma być szeroko konsultowany.

 "Jesteśmy otwarci, na różnego rodzaju propozycje, jesteśmy otwarci na pewne przesunięcia i tu pewna dobra wiadomość. Nie wszystko się zmieści w Krajowym Planie Odbudowy, nie wszystko się zmieści w ramach partnerstwa programów unijnych i funduszy strukturalnych. Ale po to tworzymy całościową propozycję w ramach nowego kontraktu społecznego jakim będzie Polski Nowy Ład, by uzupełniać w wielu miejscach Polski, w wielu sektorach, w mikrogospodarce i makroekonomicznym wymiarze wszystkie te sfery o nasze środki krajowe, które będą również dostępne w ramach Polskiego Nowego Ładu" - powiedział szef rządu.

Dodał, że będą one się przyczyniały do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki w Europie i na całym świecie. Podkreślił, że o tę konkurencyjność "rozegra się główna walka między regionami świata i w ramach UE".

Ocenił, że patrząc na wyniki całej gospodarki polskiej w 2020 r. i polskiego budżetu "są to dobre jaskółki, dobre podstawy, dobre części składowe naszego rozwoju gospodarczego w kolejnych latach". "A krajowy program odbudowy, który dziś przedstawiamy państwu do konsultacji, jest jednym z istotnych bardzo filarów całego naszego wielkiego programu gospodarczego, który będziemy wkrótce odsłaniać w kolejnych etapach przed państwem" - powiedział szef rządu.

autorzy: Michał Boroń,  Aleksandra Rebelińska, Marta Rawicz, Wiktoria Nicałek

kgr/ mar/