W sobotę swoje postulaty przedstawiła PO, ale nie Koalicja Obywatelska

2021-03-02 06:59 aktualizacja: 2021-03-02, 10:28
Przewodniczący PO Borys Budka (P) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Mateusz Marek
Przewodniczący PO Borys Budka (P) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Mateusz Marek
Przedstawienie w sobotę przez polityków PO "recepty na kryzys" znów zaskoczyło pozostałe ugrupowania tworzące Koalicję Obywatelską, bo pomysły nie były z nimi konsultowane. Z informacji PAP wynika, że Platforma nawet chciała firmować te propozycje logo KO, ale sprzeciwili się Zieloni.

Gdy 6 lutego liderzy PO Borys Budka i Rafał Trzaskowski wystąpili na konferencji "Czas na zmiany", prezentując pomysł sformowania "Koalicji 276", inne ugrupowania opozycyjne wypowiadały się sceptycznie, krytykując PO za użycie bez zgody ich logotypów. Zdystansowane były też ugrupowania tworzące wraz z PO Koalicję Obywatelską (Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), bo prezentowane na konferencji pomysły nie były z nimi konsultowane.

Z informacji PAP wynika, że podobnie było z prezentacją "Recepty na kryzys", zaprezentowaną w minioną sobotę przez Borysa Budkę, a także posłów Izabelę Leszczynę i Sławomira Nitrasa.

"Nikt z nami tych propozycji wcześniej nie konsultował" - mówi PAP przedstawiciel jednego z ugrupowań tworzących KO.

Początkowo zaprezentowane w sobotę pomysły miały być przedstawione jako propozycje całej Koalicji Obywatelskiej: na jednym z trzech filmików dołączonych do prezentacji wystąpił zresztą Mirosław Suchoń z Nowoczesnej. Pomysły były jednak ostatecznie firmowane tylko przez PO, bo na użycie logo całej Koalicji Obywatelskiej nie zgodzili się przede wszystkim Zieloni. Z informacji PAP wynika, że nie podobał im się zwłaszcza postulat handlu w niedzielę.

Różne koncepcje odbudowy kraju

"W sprawie handlu w niedzielę Zieloni nie mają jednolitego stanowiska, ale w tym przypadku chodziło o to, że przedstawiane przez PO propozycje nie były z nami konsultowane" - powiedział PAP Maciej Józefowicz, który w weekend został oficjalnie ponownie rzecznikiem Zielonych.

Politycy PO przyznają w nieoficjalnych rozmowach, że o ile treść samej prezentacji była znana od jakiegoś czasu, jej termin został wybrany w ostatniej chwili, stąd problem z konsultacjami. Poprzedniego dnia, w piątek, premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierami przedstawił założenia Krajowego Planu Odbudowy.

"Myślę, że znakomita większość tych postulatów jest taka, że podpisuje się pod nimi cała Koalicja Obywatelska i większość polskiej sceny politycznej po stronie opozycyjnej, bo to są dobre postulaty, które mają pobudzać polską gospodarkę" - powiedział PAP sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński. "Natomiast ta impreza była imprezą przygotowywaną przez Platformę Obywatelską z dużym udziałem niektórych polityków Koalicji Obywatelskiej, np. polityków Nowoczesnej, stąd obecność i duży wkład merytoryczny pana posła Suchonia" - dodał.

Lider Nowoczesnej Adam Szłapka przyznał w rozmowie z PAP, że pod niektórymi sobotnimi postulatami jego ugrupowanie mogłoby się podpisać. "Na pewno pod postulatem handlu w niedzielę, bo to jest nasz postulat, na pewno pod pomysłem, by zmiany gospodarcze wprowadzać 1 stycznia każdego roku, na pewno też pod propozycją, żeby konsultować ustawy" - podkreślił poseł.

Dobrym kierunkiem zmian jest też, według niego, podnoszenie kwoty wolnej od podatku. "Co do innych postulatów, np. 5 proc. VAT, to trzeba by dobrze policzyć, bo jest kwestia znalezienia źródeł finansowania, a to jest zawsze ważne dla Nowoczesnej" - zaznaczył Szłapka.

Pojawiają się też przychylne opinie na temat programu PO

Przychylnie o propozycjach PO wypowiedział się Dariusz Joński z Inicjatywy Polska. Jego zdaniem sensowne jest wprowadzenie 5 proc. VAT dla branż, które ucierpiały z powodu lockdownu. Podobnie z kwotą 10 tys. zł wolną od podatku. "My to postulowaliśmy od dawna i najwyższy czas, by ta kwota była podniesiona z 3 tys. zł" - powiedział Joński. iPL jest też pozytywnie nastawiona do przywrócenia handlu w niedzielę z gwarancją dwóch wolnych niedziel dla pracowników i wyższymi wynagrodzeniami za pracę w ten dzień.

W sobotę politycy PO zaprezentowali pakiet rozwiązań, tzw. receptę na kryzys. Zakłada ona m.in. czasowe obniżenie VAT-u do 5 proc. dla branż wyłączonych z działalności gospodarczej, kwotę wolną od podatku 10 tys. zł i rekompensatę dwóch semestrów dla studentów, którzy stracili pracę, a chcą nadal studiować.

PO proponuje też rekompensaty dla wszystkich przedsiębiorców niezależnie od branży, handel w niedziele, kompleksowy pakiet zmian w prawie dla przedsiębiorców, a także odszkodowania dla firm zamkniętych w wyniku pandemii, natychmiastową amortyzację, poprawę jakości prawa i mniej podatków, w tym likwidację tzw. podatku Belki. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

kgr/