Ruszyła budowa tunelu między wyspami Uznam i Wolin. „Kontynuujemy dzieło wzmocnienia polskiego wybrzeża”

2021-03-05 12:48 aktualizacja: 2021-03-05, 19:12
Tunel między wyspami Uznam i Wolin powstanie. To chwila ważna, bo Pomorze Zachodnie, a co za tym idzie Rzeczpospolita Polska będzie połączona, będzie już pod każdym względem jednym państwem, jedną ziemią, jedną naszą wspólną ojczyzną - powiedział wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Dajemy wyraz i udowadniamy, że realizacja spójnego i silnego scenariusza działań w zakresie gospodarki i infrastruktury jest możliwa i konieczna - dodał premier Mateusz Morawiecki.

W piątek rozpoczyna się drążenie tunelu pod Świną, inwestycja połączy wyspy Uznam i Wolin. Na związanej z tym uroczystości Kaczyński powiedział, że inwestycja ta wchodzi już w "czas rozstrzygający".

"Całość, której nie wolno rozrywać"

"Rozpoczyna się wiercenie tunelu. To chwila ważna, chwila, która - mam nadzieję - zostanie zapamiętana, bo teraz już wiemy na pewno, że ten tunel powstanie i Zachodnie Pomorze, a co za tym idzie Rzeczpospolita Polska będzie połączona, będzie już pod każdym względem jednym państwem, jedną ziemią, jedną naszą wspólną ojczyzną" - powiedział Kaczyński.

Jego zdaniem jest to bardzo ważne w wielu wymiarach, zarówno gospodarczym, jak i kulturowym. "Kwestia, która musi być brana pod uwagę przez władze - nie tylko tutaj w Szczecinie, ale także w Warszawie - rządowe i samorządowe (...) to kwestia pełnej, kulturowej integracji, to kwestia odrzucenia tego fatalnego i ośmieszającego pomysłu niektórych, by wybierać sobie nowych przodków, nie tych, którzy byli naprawdę, tylko tych, którzy w istocie z nami nic nie mieli wspólnego, a niejednokrotnie na Polskę podnosili rękę" - mówił prezes PiS.

"To wszystko jest pewna całość, to jest całość, której nie wolno rozrywać. To jest polityka, która musi być przedsięwzięciem w bardzo różnych aspektach, jedna - prowadzona przez wszystkich w ramach tej integracji ludzi, którym powierzono na różnych szczeblach władzę(...) To jest konieczne, by Polska trwała" - podkreślił wicepremier.

"Część Pomorza Zachodniego była oddzielona od pozostałej części kraju, trzeba było to zmienić"

Podczas inauguracji budowy tunelu prezes PiS odniósł się również do słów Lecha Kaczyńskiego. "Przed laty mój śp. brat powiedział, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu. To ważne słowa, którymi kierował się on i my kierujemy się, prowadząc politykę wobec tego regionu" - powiedział Kaczyński.

"To słowa, które wyrażają dążenie do tego, by Polska była rzeczywiście jednolitym, zgodnie z konstytucją, państwem, scalonym, zintegrowanym, silnym" - dodał. Ta integracja - podkreślił - ma różne aspekty, w tym infrastrukturalny.

"Przez bardzo wiele lat było tak, że pewna część naszego terytorium, Pomorza Zachodniego, była w jakieś mierze od pozostałej części naszego kraju, ojczyzny, oddzielona i trzeba było to zmienić i rzeczywiście potrzebna była tutaj wola, bo ta inwestycja z punktu widzenia kalkulacji czysto ekonomicznych, takich zupełnie oderwanych od wszelkiego rodzaju innych przesłanek, mogłaby być poddawana w wątpliwość i była poddawana w wątpliwość" - powiedział J. Kaczyński. 

"Gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną pokazują, czym jest racja stan" - powiedział w Świnoujściu premier Mateusz Morawiecki. „Dajemy wyraz i udowadniamy, że realizacja spójnego i silnego scenariusza działań w zakresie gospodarki i infrastruktury jest możliwa i konieczna” - dodał.

Szef rządu przypomniał, że niedaleko przebiega gazociąg Nord Stream, „wyraz imperialnych i mocarstwowych dążeń naszego wschodniego sąsiada”. „W tych coraz trudniejszych okolicznościach musimy potrafić realizować swoje interesy i polską rację stanu.(...) Gazoport wraz z naszym gazociągiem bałtyckim da nam niezależność cenową od szantażu strony rosyjskiej” - dodał Morawiecki.

"Kontynuujemy dzieło wzmocnienia polskiego wybrzeża, a naszym marzeniem jest, by stało się ono oknem na świat i wzmacniało nasze szanse rozwoju -  mówił  Morawiecki.

"Państwo polskie było gotowe do realizacji tego projektu ponieważ tak jak wzmocnienie wybrzeża było marzeniem Drugiej Rzeczpospolitej tak my kontynuujemy to dzieło. Naszym marzeniem jest silne wybrzeże, które jest nie tylko oknem na świat, ale które integruje Polskę ze światem i wzmacnia nasze szanse rozwoju" - wskazał premier.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł

Tunel pod Świną połączy wyspy Uznam i Wolin. Tunel wydrąży maszyna TBM  (Tunnel Boring Machine – ang. maszyna drążąca tunel), której świnoujścianie nadali imię Wyspiarka. Gigantyczna maszyna o wadze ponad 3 tys. ton, długości 105 m i 13,4 m średnicy, powstała w Chinach. Według szacunków Wyspiarka będzie w stanie wydrążyć sześć centymetrów tunelu w ciągu minuty.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r. (PAP)

Autorzy: Mateusz Roszak, Kacper Reszczyński, Łukasz Pawłowski

mmi/