Pierwszy przypadek grypy ptaków w powiecie kaliskim

2021-03-05 13:38 aktualizacja: 2021-03-05, 17:36
Kaczki na rzece Prośnie na Kanale Bernardyńskim w Parku Miejskim w Kaliszu Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Kaczki na rzece Prośnie na Kanale Bernardyńskim w Parku Miejskim w Kaliszu Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
W miejscowości Szkurłaty (gm. Żelazków, pow. kaliski) ujawniono zachorowania na grypę ptaków w stadzie kaczek liczącym około 4000 sztuk – poinformowała w piątek PAP zastępczyni Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu Ewa Jackiewicz.

"Mamy pierwszy, potwierdzony przypadek grypy ptaków w powiecie kaliskim. W miejscowości Szkurłaty(gm. Żelazków, pow. kaliski) ujawniono zachorowania na grypę ptaków w stadzie kaczek liczącym około 4000 sztuk. Występowanie wirusa H5N8 potwierdził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Powiatowe służby weterynaryjne podjęły działania w celu likwidacji zagrożenia" – poinformowała Jackiewicz.

Lekarz weterynarii zaapelowała o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy na terenie Wielkopolski ujawniono 31 grudnia 2020 r. roku w Topoli Osiedlu w powiecie ostrowskim. Zarażonych zostało wówczas 65 tys. kur niosek. Wszystkie ptaki i jaja zostały zutylizowane w zakładzie w Śmiłowie niedaleko Piły.

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

Hodowcom drobiu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. (PAP)

autor: Ewa Bąkowska

liv/