Jarosław Gowin: Europa poradzi sobie lepiej z pandemią, ściśle współpracując

2021-03-11 20:43 aktualizacja: 2021-03-12, 07:49
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Europa poradzi sobie lepiej z pandemią, ściśle współpracując; obszary potencjalnej współpracy, to przemysł kosmiczny, farmaceutyczny, energetyka. Ożywimy format Trójkąta Weimarskiego – powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas wizyty w Paryżu.

„Współpraca polsko-francuska w obszarze gospodarki jest szansą dla obu krajów w czasie wychodzenia z kryzysu Covid-19” – zauważył w czwartek wicepremier Gowin, wypowiadając się dla PAP po spotkaniu z francuskim ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire’em.

Le Maire podczas spotkania wyraził zainteresowanie strony francuskiej budową elektrowni atomowej w Polsce oraz uczestniczenia w projekcie budowy centralnego portu lotniczego. „Za wcześnie, by przesądzać, kto wybuduje elektrownię atomową w Polsce. Przypomnę, że Polska podpisała niedawno porozumienie z USA. Oczekujemy kompleksowej oferty zarówno finansowej, jak i technologicznej ze strony naszych potencjalnych partnerów” – skomentował oczekiwania strony francuskiej Gowin.

Minister le Maire złożył ofertę

"Francja zainteresowana jest również inwestycjami w pociągi wodorowe w Polsce. Minister le Maire złożył taką ofertę" – przyznał wicepremier Gowin. "W Polsce prace nad projektami wodorowymi są również zaawansowane" – zaznaczył.

Podczas spotkań w Paryżu wicepremier podkreślił również, że Polska oczekuje respektowania zasad jednolitego rynku UE przez stronę francuską. „Upomniałem się o prawa przedsiębiorców działających na rynku francuskim, którzy napotykają bariery, wynikające z nadmiernie rygorystycznej, żeby nie powiedzieć niesprawiedliwej praktyki administracji państwowej” – poinformował Gowin.

Działa bilateralna grupa robocza, która definiuje bariery, ale jej praca jest niezadowalająca; przekazałem wykaz problemów, które oczekujemy, że zostaną rozwiązane w tej kwestii – oświadczył wicepremier.

Obaj politycy są zgodni, co do ożywienia formuły spotkań w ramach Trójkąta Weimarskiego. Le Maire zaproponował spotkanie ministrów gospodarki Francji, Niemiec i Polski w ramach Trójkąta Weimarskiego w najbliższym czasie. „Zaprosiłem ministra Le Maire na spotkanie w formule V4 + Francja i zaproszenie zostało przyjęcie” – zrewanżował się wicepremier Gowin, dodając, że w styczniu rozmawiał również z niemieckim ministrem gospodarki Peterem Altmaierem na temat ożywienia formuły Trójkąta Weimarskiego.

„Dzisiejsze spotkania to dobry wstęp do spotkania w przyszłym tygodniu premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Emmanuela Macrona, co oznacza intensyfikację relacji polsko-francuskich w ostatnim czasie i wolę polityczna obu państw, aby rozwijać strategiczne partnerstwo polsko-francuskie, m.in. w przemyśle kosmicznym, zarówno w obszarze cywilnym, jak i wojskowym” – ocenił wicepremier.

Polsko-francuski projekt dotyczący zdrowia 

„Moim postulatem jest, aby rozwinąć również współpracę w sektorze farmaceutycznym. Minister Le Maire zaproponował utworzenie w ramach IPCEI wspólnego projektu dotyczącego zdrowia” - dodał Gowin. „Zgadzamy się z ministrem Le Maire’em, że warunkiem wyjścia z pandemii jest przyspieszenie procesu szczepień przeciwko koronawirusowi” – przekazał wicepremier.

Gowin odniósł się również do wizyty w tym tygodniu w Polsce francuskiego sekretarza stanu ds. europejskich Clementa Beaune’a oraz jego słów na temat „presji polskich władz w sprawie zakazu wyjazdu ministra do Kraśnika, aby wesprzeć prawa osób LGBT+” w Polsce.

„Słowa sekretarza stanu ds. europejskich Clementa Beaune’a są niepotrzebnym zgrzytem. Spekulacje, że polskie władze odmówiły ministrowi wjazdu do Kraśnika są absolutną nieprawdą. Jeśli pan minister chce się spotkać i zobaczyć, jak naprawdę wygląda Kraśnik i jaki jest poziom tolerancji Polaków, to chętnie mu pokażę, jak bardzo jego wyobrażenie rozmija się z rzeczywistością” – podkreślił wicepremier Gowin.

Gowin spotkał się także w Paryżu z przewodniczącym Senatu Francji Gerardem Larcherem. "Nie chcemy nowych barier i integracji UE wielu prędkości. Współpraca jest niezwykle istotna tym bardziej teraz, kiedy potrzebujemy działań, które jednoczą Europę Zachodnią i Wschodnią, Północ i Południe – stwierdził wicepremier.

„Filarem autonomii strategicznej ochrony gospodarki przed nieuczciwą konkurencją z zewnątrz musi być sprawnie funkcjonujący jednolity rynek” – powiedział. „Zabiegamy, aby przedsiębiorcy ze wszystkich państw UE mogli realnie korzystać z podstawowych swobód, jakie gwarantuje Traktat UE” – podkreślił.
 
Przewodniczący Larcher podsumował spotkanie, mówiąc, że były to ważne rozmowy na temat współpracy gospodarczej Polski i Francji. 

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

mmi/