Minister rodziny apeluje o składanie wniosków o 500 plus przez internet

2021-03-29 09:54 aktualizacja: 2021-03-29, 09:59
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg Fot.  PAP/Piotr Nowak
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg Fot. PAP/Piotr Nowak
1 kwietnia rozpocznie się nabór wniosków o 500 plus drogą tradycyjną, jednak ze względów bezpieczeństwa zachęcam do korzystania z drogi elektronicznej, czyli bankowości elektronicznej, portalu Empatia oraz PUE ZUS – mówi PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Złożenie wniosku elektronicznego jest proste 

Od 1 lutego rodzice mogą składać wnioski o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy przez internet. Od 1 kwietnia będzie to możliwe także drogą tradycyjną, czyli poprzez wizytę w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że sytuacja epidemiczna w kraju jest trudna, dlatego zwróciła się z apelem do tych rodziców i opiekunów, którzy nie złożyli jeszcze wniosku o świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus".

Złożenie wniosku elektronicznego jest bardzo proste 

"Już wkrótce, bo 1 kwietnia, rozpocznie się nabór wniosków drogą tradycyjną. Ze względów bezpieczeństwa zachęcam jednak do korzystania z drogi elektronicznej, czyli bankowości elektronicznej, portalu Empatia oraz PUE ZUS. To naprawdę prosta i intuicyjna procedura, która nie tylko usprawni cały proces, ale przede wszystkim zagwarantuje bezpieczeństwo, które jest absolutnie bezcenne" - podkreśliła minister.

Przypomniała, że w tym roku konieczne jest złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze. "W związku ze zmianami z ustalaniem okresu świadczeniowego, w ubiegłym roku rodzice nie musieli tego robić. Natomiast tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca" - wskazała Maląg.

500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

io/