Rzymkowski: powinna być wpajana podmiotowa rola człowieka, a nie lewicowa idea praw zwierząt

2021-04-08 09:54 aktualizacja: 2021-04-08, 12:55
Wiceminister nauki i edukacji Tomasz Rzymkowski Fot. PAP/Roman Zawistowski
Wiceminister nauki i edukacji Tomasz Rzymkowski Fot. PAP/Roman Zawistowski
Od najmłodszych lat powinna być wpajana podmiotowa rola człowieka, a nie lewicowa idea praw zwierząt, która zrównuje prawa człowieka i zwierząt – powiedział w czwartek wiceminister nauki i edukacji Tomasz Rzymkowski. Zaznaczył przy tym, że prawo nakłada na człowieka obowiązki wobec zwierząt.

Pod koniec marca "Nasz Dziennik" przekazał, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje się do weryfikacji kolejnej części podręczników – w tym do nauczania początkowego klas I-III, bo jest zaniepokojone treściami w jednym z podręczników, w którym wyszczególniono przypadki łamania praw zwierząt.

Pojęcie "praw zwierząt'

Rzymkowski w rozmowie dla dziennika wyraził opinię, że "szkoła nie powinna być miejscem ideologicznej indoktrynacji". Wskazał, że "wspomniany podręcznik ma także błędy merytoryczne, a to dlatego, że użyte przez jego autorów pojęcie +prawa zwierząt+ nie występuje w naukach prawnych". "Jest ono związane jedynie ze sferą wyobrażeń ideologicznych" – napisano.

Wiceminister nauki i edukacji pytany w czwartek w TVP1, co nie podoba mu się w prawach zwierząt, podkreślił, że "jest to stwierdzenie wielu zwolenników i miłośników zwierząt, ale nie do końca rozsądne, bo zapominamy o człowieku".

"Obowiązkiem człowieka jest troska o zwierzęta. Zwierzęta nie mają podmiotowości prawnej, nie mają zdolności do czynności prawnych, natomiast to człowiek jest czynnikiem, który dręczy zwierzęta, w niewłaściwy sposób się nimi opiekuje, więc mówienie o prawach zwierząt i eliminacja człowieka jest falsyfikacją rzeczywistości i szkodzi dobrostanowi zwierząt" – mówił Rzymkowski.

Według niego "prawo w Polsce i innych państwach nakłada na człowieka obowiązki wobec zwierząt". "Trzeba mówić o podmiotowej roli człowieka. To powinno być wpajane wśród młodzieży, od najmłodszych lat, a nie mówienie o lewicowej idei praw zwierząt, co jest zrównaniem praw człowieka i zwierząt" – ocenił wiceminister.(PAP)

io/