Müller: przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia uregulujemy kwestię pozostających szczepionek

2021-04-08 19:59 aktualizacja: 2021-04-09, 07:47
Wakcynacja szczepionką przeciw COVID-19 w szpitalu MSWiA w Lublinie. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Wakcynacja szczepionką przeciw COVID-19 w szpitalu MSWiA w Lublinie. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Trzeba uregulować sytuację, w której w danym miejscu określona liczba osób nie stawia się na szczepienia, pozostają szczepionki i nie wystarcza czasu, żeby zaprosić osoby na następny dzień. Zostanie to określone przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia - poinformował w Radiu Kraków rzecznik rządu Piotr Müller.

"Zawsze w takich miejscach podlega to kontroli. Jeżeli doszło do takiej sytuacji w Rzeszowie, a najprawdopodobniej doszło, to wynikało to ze złamania regulacji, które w tej chwili funkcjonują i dlatego NFZ w tej chwili to kontroluje" - powiedział Müller pytany o szczepienie się osób młodych w Rzeszowie. Przyznał, że docierają do rządu zgłoszenia w różnych miejscach kraju dotyczących "szczepienia osób poza kolejnością".

Rząd przedstawi uproszczony sposób kwalifikacji na szczepienia

Rzecznik rządu zapewnił, że rozporządzenie będzie uniemożliwiało wykorzystanie "furtki" do omijania regulacji. "Dynamika tego typu sytuacji polega na tym, że informacja często jest kilka godzin przed - w danym dniu nie przychodzi określona liczba osób, w związku z tym decyzje trzeba podjąć w ciągu kilku godzin. Ta sytuacja i ten problem są w końcowej obróbce legislacyjnej i dyskusjach, co do sposobu postępowania w takiej zasadzie" - poinformował Müller.

"Najprawdopodobniej jutro to zostanie przedstawione, a w każdym razie jutro będzie przedstawiona kompleksowa informacja, co do uproszczonego sposobu kwalifikacji na szczepienia" - dodał rzecznik rządu.

Jak doprecyzował chodzi o sytuacje, w której dane osoby mają wyznaczone terminy szczepienia i muszą odbyć w punkcie konsultacje z lekarzem. "Chcemy ten proces skrócić. Ustawa odpowiednia została przyjęta, a jutro rozporządzenie wykonawcze do tego przyspieszenia zostanie przyjęte" - poinformował Müller.

Pytany o częściowe luzowanie obostrzeń przed weekendem majowym odparł, że brany jest pod uwagę scenariusz znoszenia części obostrzeń. Müller dodał, że pierwsze obszary, w których mogłyby zostać zniesione obostrzenia dotyczyłyby edukacji, w tym funkcjonowania przedszkoli i szkół.

Rzecznik rządu pytany o ewentualne otwarcie ogródków przy restauracjach odparł, że jest to jeden z obszarów, który jest brany pod uwagę. Zaznaczył jednak, że może to nastąpić nie wcześniej niż w maju i będzie zależne od sytuacji epidemicznej i liczby zaszczepionych osób. Nie wykluczył również powrotu do regionalizacji obostrzeń na poziomie wojewódzkim. (PAP)

Autor: Mateusz Roszak

mmi/