Mateusz Morawiecki: Słowenia należy do państw, na których możemy polegać i z którymi blisko współpracujemy

2021-04-22 13:04 aktualizacja: 2021-04-22, 13:45
Premier RP Mateusz Morawiecki (P) oraz premier Słowenii Janez Jansa (L). Fot. PAP/Marcin Obara
Premier RP Mateusz Morawiecki (P) oraz premier Słowenii Janez Jansa (L). Fot. PAP/Marcin Obara
Słowenia należy do państw, na których możemy polegać i z którymi blisko współpracujemy na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii Janezem Janszą.

Premier Morawiecki wskazał, że Jansza przyjechał do Warszawy na pogłębione konsultacje dotyczące tego, jak ma wyglądać prezydencja Słowenii w Radzie Unii Europejskiej. Jak dodał, podczas spotkania rozmawiano o bieżących problemach, w których się znajdujemy.

"Polska ma grono wypróbowanych sojuszników i Słowenia zdecydowanie należy właśnie do takich krajów, na których możemy polegać, do państw z którymi bardzo blisko współpracujemy" - powiedział Morawiecki.

Wskazał na współpracę na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim. "Staramy się tak kształtować wspólnie agendę europejską, aby odpowiadała ona na bieżące obawy obywateli Europy, naszych państw - Słowenii, Polski, a także na wyzwania dnia jutrzejszego" - mówił szef polskiego rządu.

"Niebawem Słowenia obejmie przewodnictwo w Radzie UE i podczas tego przewodnictwa będzie wytyczała główne priorytety do dyskusji i podejmowania decyzji. Przed nami jest nowy rozdział UE kiedy chcemy odbudować Europę po pandemii Covid-19. Wszystkie kraje myślą teraz o tym jak wzmocnić się po pandemii" - oświadczył.

Morawiecki wskazał, że podczas spotkania rozmawiano o tym jak przyciągnąć jak najwięcej inwestycji do Europy, w tym do Słowenii i Polski.

"Właśnie tych inwestycji, które wcześniej przez poprzednie 20-30 lat ulokowały część swoich procesów produkcyjnych w Indiach, Chinach czy gdzieś na Dalekim Wschodzie. Dzisiaj Europa powinna poprzez wzmocnienie, poprzez odbudowę rozumieć również wewnętrzną spójność, wewnętrzną konsolidację i możliwości wewnętrznej produkcji w kluczowych obszarach" - stwierdził Morawiecki.

Polska i Słowenia skutecznie domagały się przyspieszenia dystrybucji szczepionek

Polska i Słowenia skutecznie domagały się przyspieszenia dystrybucji szczepionek. Nasza presja na Komisję Europejską i Radę Europejską była bardzo skuteczna - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem rządu Słowenii.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z premierem Słowenii Janezem Janszą. Po rozmowach odbyła się wspólna konferencja obu liderów.

Jak mówił szef polskiego rządu, "Polska i Słowenia skutecznie domagały się przyspieszenia dystrybucji szczepionek i tutaj nasza presja na Komisję Europejską, na Radę Europejską była bardzo skuteczna". "Mamy dzisiaj coraz więcej dostępnych szczepionek" - dodał. "W tej kwestii nie mogliśmy stać z boku, tylko razem, ramię w ramię, razem z Janezem, razem z Grupą Wyszehradzką po to, aby jak najszybciej móc zaszczepić wystarczająco dużą liczbę ludności" - podkreślał.

W jego ocenie, "to kolejny dowód na to, że silna Unia może być tylko siłą państw członkowskich - państw członkowskich, które są świadome swoich interesów, ale także zależności pomiędzy sobą nawzajem i we współpracy, wypracowujących najlepsze mechanizmy odpowiedzi na zagrożenia zewnętrzne, jak również na szansę po stronie społecznej, gospodarczej, które się pojawiają".

"Przyszłość Unii jest naszym wspólnym zadaniem i w taki sposób dyskutowaliśmy o przyszłości" - mówił Morawiecki. "Unia ma fundamenty zarówno traktowe, jak i cywilizacyjne, i jeśli ma działać lepiej, to powinniśmy brać pod uwagę oba aspekty" - podkreślał. (PAP)

autorzy: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski

kgr/

TEMATY: