Rzecznik rządu: Krajowy Plan Odbudowy został przesłany do Komisji Europejskiej w finalnej wersji

2021-05-03 16:06 aktualizacja: 2021-05-04, 07:28
Rzecznik rządu Piotr Mueller (P) oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (L) podczas konferencji prasowej przed siedzibą KPRM w Warszawie Fot.  PAP/Wojciech Olkuśnik
Rzecznik rządu Piotr Mueller (P) oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (L) podczas konferencji prasowej przed siedzibą KPRM w Warszawie Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej co zamyka proces składania KPO przez Polskę - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

"W piątek Rada Ministrów przyjęła ten projekt, został przesłany jeszcze w formie roboczej, a dzisiaj zakończyliśmy już proces składania Krajowego Planu Odbudowy w Komisji Europejskiej" - powiedział Piotr Müller.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że jeszcze w niedzielę odbywały się ostatnie konsultacje z przedstawicielami Komisji Europejskiej i dokument w ostatecznej wersji został wysłany. Nie jest więc uzasadnione, dodał, przekładanie planowanej na wtorek ratyfikacji Funduszu Odbudowy w Sejmie. 

Odwlekanie głosowania ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy nieuzasadnione

Krajowy Plan Odbudowy został oficjalnie wysłany do Komisji Europejskiej i jest dokumentem zamkniętym, nie podlega żadnej weryfikacji, dlatego odwlekanie ratyfikacji Funduszu Odbudowy jest nieuzasadnione - powiedział w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Buda poinformował, że w południe odbyło się spotkanie z przedstawicielami KE ws. Krajowego Planu Odbudowy. "Przedyskutowaliśmy szczegóły, które w planie są zawarte i mniej więcej chwilę przed 15 wysłaliśmy oficjalnie nasz Krajowy Plan Odbudowy" - powiedział.

Przekazał, że w dokumencie znalazły się wszystkie uwagi wynegocjowane z Lewicą, a także uwagi, które wpłynęły w trakcie konsultacji społecznych, przede wszystkich dotyczące samorządów i rolnictwa. "Dokument na ten moment jest zamknięty, tzn. nie podlega weryfikacji. Dlatego odwlekanie głosowania, decyzji w tej sprawie czy ratyfikacji jest nieuzasadnione, bo z naszej inicjatywy nic w tym dokumencie już się zmienić nie może" - podkreślił.

Wiceminister zaapelował do wszystkich klubów parlamentarnych, by zagłosowały nad ratyfikacją po to, by "nadać procedurze kolejne kroki i móc w okresie letnim skorzystać z pierwszych środków z KPO".

Rzecznik rządu Piotr Müller dodał, że premier Mateusz Morawiecki spotka się we wtorek z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim w ramach dyskusji o wdrażaniu środków unijnych z nowej perspektywy unijnej i Funduszu Odbudowy.

Pełna, aktualna treść KPO jest znana wszystkim - łącznie z Lewicą

Pełna, aktualna treść Krajowego Planu Odbudowy jest znana wszystkim, łącznie z Lewicą - oświadczył  wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wyjaśnił, że Lewica widziała dokument na chwilę przed zatwierdzeniem go przez Radę Ministrów i wysłaniem go nieformalnie w piątek.

W czasie konferencji prasowej wiceminister pytany był o znajomość tekstu KPO przez Lewicę.

Buda podkreślił, że "Lewica widziała dokument na chwilę przed zatwierdzeniem go przez Radę Ministrów i wysłaniem go nieformalnie w piątek. Mieliśmy drobne uwagi jeszcze w czwartek - nanosiliśmy je na Krajowy Plan Odbudowy i od tego momentu - od piątku - plan się nie zmienił, więc pełna, aktualna treść KPO jest znana wszystkim - łącznie z Lewicą" - zaznaczył.

Poinformował, że zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, by dać sobie czas na dyskusję nieformalną, w poniedziałek takie spotkanie odbyło się. "Uznaliśmy, że nie ma powodu, by czekać maksymalnie dwa tygodnie" - powiedział Buda. Jak dodał - 3 maja w Brukseli jest dniem roboczym, tak że "nie było żadnego problemu".

Pytany o spotkanie z samorządami, Buda wyjaśnił rozmowy te nie dotyczą treści Krajowego Planu Odbudowy. "Ta sprawa jest absolutnie zamknięta. Na poziomie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu spotkaliśmy się kilka razy. Kilkanaście godzin poświęciliśmy na dyskusję w tej sprawie i bardzo dużo udało się zmienić na rzecz samorządów - zaznaczył Buda.

"Natomiast dyskusja i zespół roboczy, który powołaliśmy, dotyczy pracy nad wdrażeniem KPO. Będziemy zapewne rozmawiać jeszcze ze dwa miesiące na ten temat" - zapowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Krajowy Plan Odbudowy to gigantyczny program reform na najbliższe pięć lat 

Krajowy Plan Odbudowy to gigantyczny program reform na najbliższe pięć lat - wskazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Jak mówił, środki z KOP to nakłady na ochronę zdrowia, inwestycje w transport niskoemisyjny i zeroemisyjny, czyste powietrze i szkolnictwo.

"To jest dokument, który ma 400 stron" - powiedział Müller, pytany co zawiera Krajowy Plan Odbudowy.

"Jeżeli miałbym krótko odpowiedzieć, to po pierwsze: szpitalnictwo i cały system służby zdrowia" - wyjaśnił Buda. Poinformował, że na ten cel zostanie przeznaczonych kilkanaście miliardów. "Wszyscy wiemy jak ucierpiało szpitalnictwo, zostało przetestowane w związku z pandemią. Więc będziemy widzieli w każdej jednostce gigantyczne nakłady na placówki ochrony zdrowia" - dodał.

"Następnie (...): ogromne inwestycje w zakresie transportu niskoemisyjnego, zeroemisyjnego, to są koleje, to jest transport autobusowy niskoemisyjny. Następnie: czyste powietrze - to, na czym nam najbardziej zależy - klimat, ochrona klimatu, czyli wymiana przysłowiowych +kopciuchów+, ale też farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe" - wyliczał wiceminister funduszy i polityki regionalnej. "Cała masa inwestycji dotyczących szkolnictwa, żłobki, przedszkola" - dodał.

"Te wszystkie zadania mieszczą się w Krajowym Planie Odbudowy" - wskazał Buda. "To jest gigantyczny program reform na najbliższe pięć lat" - podkreślił. "KPO jest do 2026 r." - wyjaśnił.

Rzecznik rządu i wiceminister pytani byli czy w KPO będą też środki na rolnictwo i obszary wiejskie.

"Środki na politykę rolną są oczywiście w gigantycznej części w klasycznym budżecie unijnym, ale również w Krajowym Planie Odbudowy" - wyjaśnił Müller. "To jest ponad 2,5 mld euro na same rolnicze zadania, na tereny wiejskie dużo, dużo więcej" - dodał Buda. 

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Marcin Jabłoński, Magdalena Gronek, Karolina Mózgowiec, Piotr Śmiłowicz

io/