"Dziennik Gazeta Prawna": w czerwcu Rada Ministrów może ponownie zająć się OFE

2021-05-04 09:49 aktualizacja: 2021-05-04, 09:53
 Druki oświadczenia OFE Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Druki oświadczenia OFE Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Być może w czerwcu Rada Ministrów powróci do tematu OFE - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Zmiany mogłyby wejść w życie na jesieni.

Jak przypomina "DGP", procedowany już w Sejmie projekt reformy OFE został zastopowany tuż przed głosowaniem 20 kwietnia, bo przeciw była Solidarna Polska. "Musi zostać przygotowany nowy projekt, nie ma już możliwości dołączenia poprawek. A nowa ustawa powinna zostać uchwalona i złożona do podpisu prezydenta przed wakacjami parlamentarnymi" – mówi dziennikowi osoba z rządu.

Jak pisze "DGP", likwidacja OFE i przekształcenie tych kont w IKE miało być dopełnieniem reformy pracowniczych planów kapitałowych – PPK.

"Oba pomysły zostały ogłoszone w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, ale potem – na skutek wewnętrznych dyskusji – pierwsze wystartowały PPK" - opisuje dziennik.

"DGP" przypomina, że reforma OFE była już kilkukrotnie opóźniana, wcześniej powodem było załamanie na giełdzie wywołane przez wybuch pandemii.

Pomysł likwidacji OFE zakłada - jak opisuje dziennik - że konta OFE zostaną przekształcone w IKE, jednak osoby, które nie będą tego chciały, będą mogły swoje oszczędności przenieść na konto w ZUS. "Jednak w takim przypadku utracona zostanie możliwość ich dziedziczenia. Za przeniesienie oszczędności na IKE ma być pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa, z kolei w ZUS będzie pobierany podatek dochodowy od emerytury" - wyjaśnia gazeta. (PAP)

mmi/